ROK SZKOLNY 2018/2019

  

  

20 czerwca - 31 sierpnia 2019 r.

 

 

 

 

Życzymy udanych, spełnionych
i bezpiecznych wakacji!!!

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Pracownicy
Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy

KOLEJNY ROK SZKOLNY ZA NAMI…

Dnia 19 czerwca 2019 roku zakończyliśmy rok szkolny 2018/2019. Uroczystości przyświecało hasło:

„Chciałbym kiedyś tu powrócić
Chciałbym kiedyś tu zapukać

Porozglądać się dokoła

By dzisiejszy dzień odszukać”

Za nami trudy dni wypełnionych pracą, przygotowaniami do sprawdzianów, kartkówek, konkursów, odpowiedzi. Przed nami długo oczekiwany czas wakacyjnego odpoczynku.
Uroczystość zgromadziła: Dyrekcję, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców, uczniów. Na wstępie głos zabrał p. dyrektor Wiesław Broda, który podkreślił, że mijający rok szkolny obfitował w liczne sukcesy dydaktyczne, sportowe i artystyczne.
W konkursach przedmiotowych organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty zdobyliśmy: w szkole podstawowej: 7 tytułów laureata i 8 finalisty, natomiast w gimnazjum: 6 tytułów laureata i 4 finalisty. Liczne sukcesy sportowe spowodowały, że po raz kolejny jesteśmy niepokonani. Duma i chluba naszej szkoły w sporcie, to I MIEJSCE W WOJEWÓDZTWIE!
Ponadto po raz kolejny został nam przyznany zaszczytny tytuł SZKOŁY SPRZYJAJĄCEJ UTALENTOWANYM UCZNIOM.

Do tych wszystkich sukcesów przyczyniło się ogromne zaangażowanie uczniów, rodziców i nauczycieli.

Szczególnie ciepło zwrócił się pan dyrektor do trzecioklasistów i uczniów klas ósmych kończących kolejny etap edukacyjny. Dla wielu z nich było to kilka lat spędzonych w murach tej szkoły. Tym bardziej trudno się rozstać, ale drzwi szkoły pozostaną dla nich zawsze otwarte.
Następnie odbyło się nagradzanie uczniów za wysokie wyniki w nauce, 100% frekwencję, działalność artystyczną i aktywność społeczną.
Wśród wyróżnionych absolwentów znaleźli się  wyróżnieni szczególnie, to Mistrzowie Nauki i Mistrzowie Sportu. Laureatką pierwszej kategorii została Aleksandra Śliwa z klasy 3A, natomiast sport to domena Wiktorii Bigus i Aleksandry Śliwy z klasy 3A.
Rodzice uczniów klas III gimnazjum i klas ósmych szkoły podstawowej otrzymali listy gratulacyjne.
Na zakończenie swojego wystąpienia pan dyrektor życzył wszystkim udanego, bezpiecznego wypoczynku wakacyjnego, który pozwoli nabrać sił, aby sprostać nowym wyzwaniom i obowiązkom. Następnie głos zabrała przedstawicielka Rady Rodziców, która na ręce Dyrekcji złożyła podziękowania dla wszystkich nauczycieli i uczniów za owocną pracę na wielu płaszczyznach.
Uroczystość uświetniły: występy Mistrzowskiej Szkoły Tańca i Ruchu SOUL DANCE p. Edyty Mędrek - Śliwy. Podziwialiśmy duet – Igę Wojtynę i Gabrielę Róg w choreografii „Dla każdego jest miejsce w historii” oraz Nadię Śliwę w duecie z Oliwią Szelą w choreografii zatytułowanej „Dreams Come True”; występ wokalny Oliwiera Stochela, układy taneczne uczniów z kl. 2a i 3a SP.
Ostatnim punktem uroczystości było spotkanie uczniów z wychowawcami.
Prowadzenie: Aleksander Buszek, Alicja Trojan, Igor Podlasek, Zofia Gawle, Maksymilian Stepaniak, Kamila Gil, Szymon Kulig
Scenariusz: p. Violetta Łoch, p. Jolanta Siarkowska, p. Anna Furman, p. Renata Baran, p. Beata Braun

Prezentacj@: p. Iwona Konsur – Loda,
 p. Iwona Zima, p. Renata Pietrzyk
Dekoracje: p. Anna Pyrchla, p. Violetta Łoch,
 p. Grażyna Jałowiec
Oprawa techniczna: p. Janusz Kaczówka

Foto: p. Joanna Sobczyk

ŻYCZYMY WSZYSTKIM WSPANIAŁEGO WAKACYJNEGO WYPOCZYNKU!!!


XXIII SPOTKANIE MŁODYCH „LEDNICA 2000”

W dniach  30 maja - 2 czerwca 2019 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami brali udział w corocznym Spotkaniu Młodych na Polach Lednickich.

W czwartkową noc, ponad 50 ciekawych przygód, energicznych, pozytywnych młodych ludzi, ruszyło razem ku przygodzie. Jednak to dopiero początek naszej historii.
Tak oto, w piątkowy poranek wkroczyliśmy całą lednicką rodzinką do Starego Miasta Torunia. Mieliśmy okazję zobaczyć m. in. pomnik Mikołaja Kopernika, Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa, czy obejrzeć wnętrza zabytkowych kościołów takich jak Wniebowzięcia NMP oraz Ducha Świętego. Kolejnym ciekawym punktem wycieczki było zwiedzanie domu Mikołaja Kopernika. Mogliśmy zobaczyć m. in. jak wyglądały dawniej przyrządy geograficzne oraz astronomiczne. Następnie udaliśmy się do Muzeum Toruńskiego Piernika. Dowiedzieliśmy się, jak powstał najsłynniejszy toruński piernik - Katarzynka, jaka jest najlepsza procedura na te słodkości, a także co jest ich ,,tajnym składnikiem". Nie zabrakło mnóstwa zabawy przy grach interaktywnych (zdawało się, jakby nauczyciele bawili się lepiej niż uczniowie). Ponadto, zwiedziliśmy ruiny zamku krzyżackiego, o którym opowiadał nam przesympatyczny przewodnik. Z zamku nie zachowało się zbyt wiele, nie przeszkodziło nam to jednak w zobaczeniu jak najprawdopodobniej ta budowla wyglądała dzięki przepięknie zrobionej makiecie.
Po dłuuugim zwiedzaniu udaliśmy się w końcu na odpoczynek- do oczekiwanego przez wielu z nas miejsca- schroniska młodzieżowego. Nie dane nam było jednak porządnie wypocząć- jeszcze nie teraz! Po rozpakowaniu i zjedzeniu pysznej kolacji przygotowanej przez uczniów i nauczycieli, rozpakowaniu się w pokojach wyruszyliśmy do miejscowości Piwnice- niesamowitego obserwatorium astronomicznego, najsłynniejszego w Polsce. Zobaczyliśmy m. in. najstarszy teleskop, ogromny radioteleskop (największy w Polsce), a także mieliśmy okazję poznać jak pracuje się przy tego typu sprzętach. Dla wielu był to bardzo ciekawy punkt wycieczki. Po kilku godzinach zwiedzania mogliśmy (w końcu) wrócić do ośrodka, aby udać się na zasłużony odpoczynek.
W sobotni poranek wyspani i ciekawi kolejnych przygód wyjechaliśmy z ośrodka do dawnej stolicy Polski - Gniezna. Zobaczyliśmy Katedrę Gnieźnieńską (nieliczni szczęściarze, których pani kasjerka nie złapała także Drzwi Gnieźnieńskie), a także, z okazji Dnia Dziecka poszliśmy zjeść lody. Po krótszym nieco zwiedzaniu, wyruszyliśmy na najważniejszy, główny punkt tej wycieczki - XXIII Spotkanie Młodych ,,Lednica 2000". Dla wielu był to ich pierwszy raz - jedno jest pewne - na pewno nie ostatni. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało ,,Wiesz, że cię kocham", aby każdy z nas pamiętał, że nie jest w życiu sam - zawsze jest Ktoś, kto nad nami czuwa i opiekuje się. Były tańce, śpiewy, nawiązywanie nowych znajomości, nawet z najdalszych zakątków Polski, a w tym wszystkim - pogłębianie więzi z Panem Bogiem. Ostatnim punktem spotkania było przejście przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia ( która ma kształt ryby), na znak tego, że wybieramy drogę za Jezusem. Następnie zmęczeni, ale naładowani pozytywnymi emocjami oraz z dużą dawką endorfiny udaliśmy się do autokaru i wyruszyliśmy do Lubonia - miejscowości, gdzie spoczywa bł. Edmund Bojanowski, założyciel zakonu Sióstr Służebniczek.

W ostatni (niestety) dzień wycieczki jeszcze zmęczeni i poobijani po nocy spędzonej w autokarze wzięliśmy udział we Mszy Św. w lubońskim kościółku, po czym zjedliśmy śniadanie przygotowane przez siostry tam mieszkające. Po spotkaniu z siostrami przyszedł czas na ponowną podróż autokarem.

W trakcie jazdy nie zabrakło śpiewów, dźwięków gitary i radosnych rozmów uczestników wycieczki. Ostatnim miastem, które zwiedzaliśmy, był Poznań. Odwiedziliśmy m. in. Muzeum Powstania Wielkopolskiego (tu znów nauczyciele zdawali się lepiej bawić niż uczniowie, co pokażemy na zdjęciach).
O godzinie 12.00 ukazały się słynne koziołki na wieży poznańskiego ratusza. Niestety, jak wiemy, wszystko co dobre, kiedyś się kończy. W trakcie powrotu do domu także nie zabrakło śpiewów, nieraz tańców i dźwięków instrumentów. Ze smutkiem na twarzach odwieźliśmy naszą kochaną grupę z Okulic koło Brzeska na przystanek, żegnając ich śpiewem. Po niedługim czasie także my, uczniowie z Dębicy wróciliśmy do naszego miasta.   

Do tej niezwykłej wycieczki jeszcze nie raz będziemy powracać myślami, jednak tu nasza historia się nie kończy - z pewnością powtórzy się w przyszłym roku... i w kolejnym, i w kolejnym. Każdy z nas, choć zmęczony intensywnym trzydniowym podróżowaniem, wiele wyniósł z tej wyprawy. Sporo doświadczenia, ciekawości świata, otwartości na innych, nabywania nowej wiedzy - z pewnością nie raz zaprocentuje to w przyszłości, nie tylko w życiu szkolnym ale i w codziennym - międzyludzkim.

Organizatorzy: s. Małgorzata Łacna , p. Monika Kraszkiewicz
Opiekunowie: p.
Justyna Moskal, p. Barbara Kędzior, p. Anna Doniec, p. Wioletta Bielawa
Tekst przygotowała: Marianna Skiba z klasy 3d

UROCZE I ZASKAKUJĄCE BAŁKANY
W dniach 26 kwietnia – 4 maja 2019 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce na Bałkany. Był to wyjątkowy czas dla wszystkich, a wszystko wyglądało tak:

1. dzień - 26.04.2019 r.

Wczesnego piątkowego wieczoru wyruszyliśmy z naszej kochanej Dębicy głodni wrażeń co nas spotka i czego nowego doświadczymy. Przyjemny nocny przejazd przez Węgry oraz Słowację.

2. dzień - 27.04.2019 r.

Rano granica z Serbią, na której troszkę postaliśmy - na szczęście nie odczuliśmy tego dzięki wspaniałej atmosferze. Po przejechaniu przez 'bramki' kierowaliśmy się w stronę stolicy - Belgradu. Widoki za oknem jeszcze lekko zbliżone do naszych i mało zróżnicowane. Około godziny 11.00 znaleźliśmy się na miejscu. Nasz przewodnik, który sam siebie nazywał 'przywódcą', przedstawił nam ogólne wiadomości na temat miasta i jego zabytków. Wyszliśmy z autokaru i ruszyliśmy zwiedzać Belgrad, który jak się okazało, jest dość ponury i smętny, ale pod względem architektury bardzo zróżnicowany. Tuż obok siebie znajdują się budynki stare, poniszczone oraz nowoczesne i przykuwające uwagę. W Belgradzie zobaczyliśmy m.in. twierdzę Kalemegdan przy ujściu Sawy do Dunaju , zoo belgradzkie, Muzeum Narodowe i przyległy Teatr Narodowy oraz deptak Kneza Mihailova. Po przerwie w galerii Rajiceva ruszyliśmy w drogę na nocleg w okolice spokojnego i zachwycającego świeżym powietrzem Niszu. Na miejscu smaczna kolacja oraz wieczorny spacer - czego chcieć więcej!

3. dzień - 28.04.2019 r.

Wczesne śniadanie i kierunek Macedonia, a dokładniej jej stolica. W Skopje każdy znalazł coś dla siebie - to miejsce, które naprawdę robi wrażenie. Miasto zachwyca licznymi pasmami górskimi oraz klimatem, który tam panuje - po prostu trzeba to na własne oczy zobaczyć i przeżyć. Nasza przewodniczka opowiadała o historii, zabytkach oraz ciekawostkach związanych ze Skopje. Razem z nią zwiedziliśmy plątaninę uliczek z meczetami, warsztatami i łaźniami oraz zajazdami zwaną Starą Carsija. Mieliśmy okazję zobaczyć Stare i Nowe Miasto połączone kamiennym mostem, a także Dom Pamięci Matki Teresy z Kalkuty, która urodziła się w Skopje. Miasto cechuje duża różnorodność pod wieloma względami, co wywołuje często mieszane uczucia. Wyruszyliśmy dalej, a naszym celem było niezwykłe Jezioro Ochrydzkie. Widoki za oknem coraz bardziej zadziwiały. Nasz hotel był tuż przy jeziorze, więc mogliśmy siedzieć na plaży, wchodzić do wody po kostki, podziwiać zachód oraz wschód słońca w wyjątkowym plenerze.

4. dzień - 29.04.2019 r.

Śniadanie i ruszyliśmy w stronę Ochrydy - miasta, w którym wymyślono cyrylicę. Turystyczne centrum Macedonii wpisane na listę UNESCO, położone malowniczo nad czystym, błękitnym Jeziorem Ochrydzkim. Spacer wzdłuż niego był magicznym doznaniem. Atrakcjami tego dnia były starożytny teatr, cerkiew, a także miejsce związane ze św. Naumem (uczniem Cyryla i Metodego). Tam  płynęliśmy łódką. Kolor rzeki jest nie do opisania, a woda nieskazitelnie czysta. Piękno natury w tym miejscu jest jedyne w swoim rodzaju. Po przerwie na obiad ruszyliśmy w długą drogę do Albanii do Durres. W trakcie naszej jazdy, za oknami widoki zapierały dech w piersiach, a krajobrazy szybko ulegały zmianie. Należy wspomnieć, że ludzie żyją tam skromniej, infrastruktura jest słabiej rozwinięta, a wiedza na temat ochrony środowiska mała. Nie zmienia to faktu, że Albania jest pięknym i wyjątkowym na swój sposób krajem.

 

5. dzień - 30.04.2019 r.

Po śniadaniu przejechaliśmy do miasta  Kruja - średniowiecznej stolicy państwa albańskiego założonej przez bohatera narodowego - Skanderbega. Zwiedziliśmy tutaj Muzeum Skanderbega, warownię, a następnie przejechaliśmy do stolicy kraju - Tirany. Spacer po mieście, Meczet Ethem Beja, wieża zegarowa i most turecki, a potem powrót do hotelu na kolację. Wieczorem udaliśmy się na spacer po plaży, podziwialiśmy piękny zachód słońca. Wróciliśmy do hotelu, nanieśliśmy trochę piasku w butach i skarpetkach i zadowoleni spędziliśmy czas do nastania ciszy nocnej. Wszyscy byliśmy zmęczeni po wyczerpującym dniu, więc po mniejszych lub większych problemach z wodą w prysznicu, jak tylko zamknęliśmy oczy, zasnęliśmy.

6. dzień -1.05.2019 r.

Rano śniadanko i jazda w stronę Szkodry, gdzie zwiedziliśmy miasto, promenadę pełną lokalnych kafejek, w których albańscy mężczyźni popijają mocną poranną kawę oraz katolicką katedrę i główną świątynię muzułmańską - tzw. Wielki Meczet. Aby tam wejść należało mieć odpowiedni ubiór i ściągnąć buty, ponieważ nie wolno nimi stanąć na dywanie znajdującym się przed i w środku świątyni - jest to wyjątkowo przestrzegane. Następnie ruszyliśmy na wzgórze, gdzie  znajduje się  Twierdza  Rozafy. Piękna panorama miasta oraz Jeziora Szkoderskiego, która ukazała się nam na górze, zostanie w naszej pamięci do końca życia. Takich widoków się nie zapomina. Pogoda bardzo gwałtownie ulegała zmianie - zaczęło padać, mocno wiać, chmury pociemniały, a po paru minutach wyszło piękne słońce i niebo się rozpogodziło. Gdy wszyscy zeszliśmy ze wzgórza i wsiedliśmy do autokaru, zaczęliśmy się kierować w stronę Podgoricy - stolicy Czarnogóry, która zachwyca swoim niezwykłym ukształtowaniem terenu. Przejeżdżaliśmy obok praktycznie pionowych ścian skalnych o rozmaitych kolorach, a w oddali naszym oczom ukazywały się lasy i pasma górskie, które sprawiały wrażenie jakbyśmy byli w bajce. Gdy dotarliśmy na miejsce, spacerowaliśmy po Podgoricy, co było wielką frajdą, ponieważ oglądanie nowego miejsca jest czymś bardzo interesującym i dostarczającym nowych doświadczeń.

Bałkany w poezji - "Bałkański Pan Tadeusz"

7. dzień - 2.05.2019 r.

Śniadanie i wyruszyliśmy w stronę Kotoru, czyli miasta kotów, ponieważ tych zwierzaków jest tam wyjątkowo dużo. Jazda dostarczała wielu wrażeń, ponieważ za szybą ciągnął się piękny widok Adriatyku, wysp i wybrzeża, które zmieniało swoje kształty. Razem z przewodnikiem odbyliśmy spacer po mieście położonym w zatoce w otoczeniu gór na wysokości prawie 2000 m n.p.m. W Kotorze wszystkie uliczki są wyjątkowo wąskie i kręte, a wzdłuż nich wznoszą się budowle, mające wpływy stylu romańskiego, gotyckiego, renesansu oraz baroku. Wsiedliśmy do autokaru, by kontynuować naszą trasę i około godziny 15.00 byliśmy w Dubrowniku, czyli perle Adriatyku. Ta nazwa nie jest bez powodu. Miasto zachwyca swoim wnętrzem, a ludzie są bardzo życzliwi i uśmiechnięci, co daje wspaniały efekt w postrzeganiu tego miejsca. W Dubrowniku zobaczyliśmy Bramę Pile, Wielką Studnię Onofria, Renesansowy Kościół Zbawiciela, klasztor Franciszkanów, plac Luza, XVI - wieczny pałac Sponza oraz pałac Rektora. Wszystkie latarnie w tym mieście wykonane są według tego samego wzoru, a okiennice muszą mieć taki sam odcień zieleni. Klimat, jaki panuje w Dubrowniku, jest nie do odtworzenia w żadnym innym miejscu. Styl architektoniczny jest wyjątkowo charakterystyczny i przykuwający uwagę. Późnym wieczorem dotarliśmy na kolację i nocleg do Medjugorje - miejsca, gdzie od 1981r. trwają objawienia maryjne.

8. dzień - 3.05.2019 r.

Przejazd do Sarajewa - stolicy Bośni i Hercegowiny. Spacer i zwiedzanie z zewnątrz Starego miasta, Rynku, wokół którego znajdują się zabudowania sakralne i mieszkalne, Katedra Serca Jezusowego, Ratusz, Synagoga,  targ Bascarsija, Begova dżaijma, medresa Seldżukija czyli muzułmańska szkoła. Potem poszliśmy na wspólny obiad, a następnie dostaliśmy chwilę czasu na zakup pamiątek. Gdy już zapakowaliśmy się do autokaru, ruszyliśmy w drogę powrotną do Polski, za którą bardzo się stęskniliśmy. Przecież wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Przejazd przez  Bośnię i Chorwację.

9. dzień - 4.05.2019 r.
Dalsza jazda przez Węgry i Słowację do Polski, w której byliśmy przed godziną 8.00 rano.
Wycieczka była wspaniała!!!!!!!!

Opiekunowie: p. Bożena Frankiewicz, p. Anna Doniec, p. Maciej Zaborowski, p. Krzysztof Jużecki
Opracowała: Sabina Mróz z klasy 3c


POLSCY POECI DLA MAŁYCH I DUŻYCH

27 maja 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Polscy Poeci dla Małych i Dużych", zorganizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych w Dębicy, Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy oraz Starostwo Powiatowe w Dębicy.

Naszą szkołę reprezentowali:

 • Szymon Gil z 6a: „Wiosna” G. Kolba – II miejsce

 • Sebastian Kieraś z 8b: „Pytania” E. Waśniowska: wyróżnienie

 • Jakub Dobek z 3a Gimnazjum: „Jak to dobrze być chłopakiem” K. Kowalska – wyróżnienie

 • Jolanta Misiora z 3b Gimnazjum „co mówi zegar” M. Konopnicka – III miejsce

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Opiekunowie: Gabriela Cyboran, Anna Wójcik, Barbara Wiktorska, Anita Buszek


FAIRTRADOWE NALEŚNIKI

13 maja włączyliśmy się jako społeczność  szkolna w obchody Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu.  Z tej okazji panie kucharki zaprosiły uczniów na naleśniki z polewą czekoladową.

W 2019 roku w akcję na rzecz sprawiedliwych relacji handlowych między krajami globalnej Północy i globalnego Południa zaangażowało się w Polsce kilkadziesiąt miast, uniwersytetów, szkół, firm i organizacji pozarządowych. My już po raz drugi okazaliśmy solidarność z pracownikami z krajów Trzeciego Świata, wierząc w to, że nasze wybory konsumenckie mogą przyczynić się do ich godniejszej pracy i lepszego życia. Redakcja „Byle do piątku” we współpracy ze szkolną stołówką przygotowała niespodziankę w postaci wyjątkowego drugiego dania - naleśników z polewą z certyfikowanej czekolady. Uczniowie otrzymali także ulotki informacyjne charakteryzujące ideę fair trade.

Organizacja: p. Barbara Kmiecik-Niedziela


WYNIKI ŚWIETLICOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „MAJOWY OGRÓD”

Wychowankowie świetlic ze szkół podstawowych w Dębicy mieli okazję wziąć udział w międzyszkolnym konkursie plastycznym pt.: „Majowy ogród”. Do naszej szkoły nadesłano wiele prac wyróżniających się pomysłowością i kreatywnością plastyczną. Za wszystkie wykonane prace dziękujemy, a poniżej przedstawiamy laureatów konkursu:

 

W kategorii klas I- III:

I miejsce:

 • Zuzanna Kuzyk kl. II SP2

 • Amelia Armatys kl. II SP9

 • Aleksandra Knot kl. II SP11

 

II miejsce:

 • Wiktoria Krystek kl. II SP8

 • Emilia Wilk kl. I SP5

 • Amelia Kuczyńska kl. II SP3

 

III miejsce:

 • Zuzanna Augustyn kl. II SP2

 • Alicja Knot kl. I SP9

 • Anna Samson kl. II SP10

 

Wyróznienia:

 • Aleksandra Siwak kl.II Sp10

 • Amelia Piecuch kl. I SP10

 • Kinga Wojtas kl. II SP9

 • Jakub Świętoń kl. II SP11

 • Lena Starzyk kl. I SP5

 

W kategorii klas IV-VI:

I miejsce - Tomasz Giełbaga kl. VI SP3

 

II miejsce - Lena Szumańska kl. IV SP2

 

III miejsce - Maja Dziurgot - kl. V SP3

 

Wyróznienia:

 • Klaudia Hamala kl. IV SP2

 • Maciej Choma kl. VI SP3

Organizatorzy konkursu: p. Monika Więch, p. Natalia Matyjewicz


DLA KOCHANYCH MAM

W dniu 23 maja 2019 r. uczniowie klasy I ,,c'' zaprezentowali się w przedstawieniu pt. ,,ABECADŁO''.
Występ odbył się w obecności zaproszonych rodziców. Połączony był z piosenkami i życzeniami dla Mam z okazji zbliżającego się ich święta.
Dzieci wręczyły upominki i samodzielnie wykonane laurki.
Wzruszone i szczęśliwe mamy były bardzo dumne ze swoich pociech.

Organizatorzy: Lucyna Kantor,  Renata Warzecha


KLUB KARATE SHINKYOKUSHIN BUSHI DĘBICA

11 maja 2019 r. w Dębicy odbył się „Międzywojewódzki Turniej Karate dla dzieci i młodzieży – Dębica 2019” organizowany przez Klub Karate Shinkyokushin BUSHI (sensei Mariusz Madeja 3 dan) współfinansowany ze środków otrzymanych od Powiatu Dębickiego.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy godnie reprezentowali Klub zajmując miejsca na podium:

  - Damian Prus zdobył złoto w konkurencji Kumite oraz srebro w Kata

·           - Jagoda Janasiewicz - złoto  w konkurencji Kata

·           - Wiktor Nędza - 2 srebra w konkurencji Kumite i Kata

 

GRATULACJE!

 

Informacja: p. Mariusz Madeja


ALICJA NAJLEPSZA W RZESZOWIE

Alicja Wojnarowska, uczennica klasy 6 C zdobyła I miejsce w XVIII Wojewódzkim Międzyszkolnym Konkursie Literacko - Teatralnym „Bohaterowie naszych lektur” organizowanym przez SP nr 13 w Rzeszowie we współpracy z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej oraz Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. W konkursie, podzielonym na 3 kategorie wiekowe, wzięło udział ponad 40 adeptów sztuki teatralnej. Alicja zaprezentowała monodram na podstawie książki "Oleś i Pani Róża" Anny Janko, który doceniło jury w składzie: dr Zofia Brzuchowska - literaturoznawca, wieloletni wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego, Małgorzata Machowska - aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej, Dariusz Dubiel - Prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej w Rzeszowie. Wydarzenie uświetniła swoją obecnością pani Renata Szczęch - podsekretarz stanu w MSWiA, która objęła je również honorowym patronatem.


POWIATOWY KONKURS EKOLOGICZNY

21 maja 2019 roku odbyła się 16 edycja Powiatowego Konkursu „Ochrona przyrody na Podkarpaciu - racjonalne gospodarowanie przestrzenią przyrodniczą, rolno-środowiskową i architekturą krajobrazu”.
Konkurs odbył się w Ustrzykach Dolnych- Siedzibie Bieszczadzkiego P.N. Jego organizatorami byli: Starostwo Powiatu Dębickiego oraz Zespół Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Zuzanna Gosek (z kl.8e) oraz Anna Kloc (z kl. 8c).
Anna Kloc zajęła 4 miejsce, została wyróżniona
w konkursie, natomiast Zuzanna Gosek 7 miejsce.
Uczennice wykazały się dużą znajomością ochrony przyrody na Podkarpaciu, wzięły udział w nagrodowej wycieczce w Bieszczady.
Uczennice do konkursu przygotowała p. Wiesława Klisiewicz.


SUKCESY MARYSI W KONKURSACH FOTOGRAFICZNYCH

          

Marysia Chęciek z klasy 6B dwukrotnie zdobyła II miejsce w ogólnopolskich konkursach fotograficznych, które odbyły się 13 marca 2019 roku:

 • XIV Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Świat poezji Jerzego Harasymowicza w obiektywie”
 • XVII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Kapliczki i zabytki sakralne Karpat”

Jury w składzie: Mieczysław Czytajło – przewodniczący jury – dyrektor MDK ”Dom Harcerza” im. prof. A. Kamińskiego w Krakowie, Viola Bratuń, Waldemar Bałda – dziennikarz, reportażysta, publicysta, Marta Mondygraf – Wydział promocji i turystyki, Natalia Głowa – pracownia imprez MDK „Dom Harcerza” im. prof. A. Kamińskiego w Krakowie, Paulina Wachowska – pracownia imprez MDK „Dom Harcerza” im. prof. A. Kamińskiego w Krakowie.

Opiekun artystyczny: p. Anna Pyrchla


KONKURS PLASTYCZNY

Laureatem konkursu plastycznego DOM MOICH MARZEŃ organizowanego przez Izbę Architektów w Rzeszowie został: Krzysztof Pragłowski -  uczeń kl. 4e.
Opiekun: p. Grażyna Jałowiec


NA SKRZYDŁACH WYOBRAŹNI

7 maja 2019 r. w Zespole Szkół w Żyrakowie odbyło się podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Na skrzydłach wyobraźni”, pod honorowym patronatem podkarpackiego kuratora oświaty w Rzeszowie i wójta gminy Żyraków. Nasi uczniowie zajęli w nim czołowe miejsca.

W kategorii klas IV - VI:
Grand Prix
zdobyła Martyna Krzyżanowska z kl. 5c, I miejsce Maria Chęciek z kl. 6b, wyróżnienie Julia Lipińska z kl.5b

Opiekun: p. Grażyna Jałowiec

W kategorii klas VII, VIII i III gimnazjum:
Wyróżnienie: Zofia Ostrowska z kl. 3d

Opiekun: p. Anna Pyrchla


ZEBRANIA Z RODZICAMI

Klasy: VI , VII i VIII szkoły podstawowej

Klasy III gimnazjum

Szkoła Mistrzostwa Sportowego

  Oddział „0”

Klasy: I - V oraz VI b szkoły podstawowej

22 maja 2019 r. (środa) o godz. 1700

Klasy 6, 7 i 8 Szkoły Podstawowej Nr 5

Klasa

Wychowawca

Sala

6a

p. Marzena Traciak

S23

6c

p. Bożena Frankiewicz

43

6d

p. Monika Marek

42

7a

p. Elżbieta Baryłecka

47

7b

p. Anna Doniec

36

7c

p. Beata Rut

48

7d

p. Dorota Myszczuk

54

8a

p. Renata Soprych

60

8b

p. Joanna Sobczyk

50

8c

p. Barbara Kubalica

46

8d

p. Dorota Grinke

49

8e

p. Wiesława Klisiewicz

32

Klasy gimnazjalne

3a

p. Jolanta Słowińska - Zygmunt

29

3b

p. Jolanta Siarkowska

56

3c

p. Anna Kołodziej

55

3d

p. Danuta Czernecka

35

3e

p. Dorota Błaszczyk

14

Szkoła Mistrzostwa Sportowego

4

p. Krzysztof Jużecki

19

5

p. Elżbieta Tabas

62

6

p. Violetta Łoch

13

7

p. Beata Bochnowska

12

23 maja 2019 r. (czwartek) o godz. 1700

Klasy 0 - 5 i 6b Szkoły Podstawowej Nr 5

Klasa

Wychowawca

Sala

0

p. Sylwia Czerniak

2

1a

p. Marzena Bąk

1

1b

p. Ewa Kamińska

3

1c

p. Lucyna Kantor

11

1d

p. Małgorzata Ciszek

4

1e

p. Anna Pancerz

10

1f

p. Martyna Świętoń - Niziołek

8

2a

p. Mariola Świątek - Markowska

7

2b

p. Joanna Sieradzka

14

2c

p. Lucyna Krysiak

9

2d

p. Renata Pietrzyk

S37

3a

p. Jolanta Kiełb

6

3b

p. Urszula Chciuk

S38

3c

p. Wioletta Słyś

46

4a

p. Maciej Zaborowski

53

4b

p. Ewa Bokota

49

4c p. Monika Królikowska 12

4d

p. Agata Szarek

62

4e

p. Michał Wiktor

42

4f

p. Joanna Garbulińska

30

4g

p. Bogumiła Bartnik

47

5a

p. Małgorzata Kloc

58

5b

p. Beata Braun

48

5c

p. Monika Ciołkosz

38

5e

p. Violetta Łoch

13

6b p. Jolanta Siarkowska

56


KONKURS PLASTYCZNY

15 maja w Państwowym Instytucie Geologicznym w Krakowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Geologiczno – Środowiskowego POTĘGA ŻYWIOŁÓW ZIEMI.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Urszula Mateja z kl.4d, Maciej Szalwa z kl.4c i Julia Lipińska z kl.5b, którzy zdobyli nagrody w konkursie.
Na konkurs wpłynęło ponad 700 prac z całego regionu. Profesjonalne jury z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie doceniło prace naszych uczniów. Julia Lipińska zdobyła ponadto drugą nagrodę ufundowaną przez Państwowy Instytut Geologiczny.
Prace wykonane pod kierunkiem p. Grażyny Jałowiec.


XV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS EKOLOGICZNO-PRZYRODNICZY „NIECH BIJE ZIELONE SERCE ZIEMI”

Dnia 25 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 10 odbył się XV Międzyszkolny Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy „Niech bije zielone serce Ziemi” pod patronatem Burmistrza Miasta Dębica i Nadleśnictwa Dębica.
Konkurs obejmował 2 kategorie:
1. Wykonanie plakatu promującego zdrowy styl życia
2. Test wiedzy z zakresu przyrody i ekologii
W konkursie obok innych uczniów dębickich szkól podstawowych wzięli  udział uczniowie klas trzecich z naszej szkoły.
Z radością informujemy o sukcesach naszych uczniów:

 • test wiedzy:
  I miejsce - Jakub Krogulski -3c
  II miejsce - Igor Mazur - 3b
 • konkurs plastyczny:
  IV miejsce - Oliwia Zima -3c

SZKOLNA LIGA LEKKOATLETYCZNA DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW W KOLORZE ZŁOTA

Opiekunowie: p. Beata Rut, p. Maciej Zaborowski
GRATULACJE!!!

FINAŁ WOJEWÓDZKI IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W PŁYWANIU

W środę 8 maja 2019 r. na basenie MOSiR w Dębicy odbył się Finał Wojewódzki Igrzysk Młodzieży Szkolnej w pływaniu. Uczniowie naszej szkoły spisali się rewelacyjnie.
Drużyna dziewcząt SP 5 w składzie: Wiktoria Bigus, Tatiana Bolek, Patrycja Bratuś, Joanna Jaskot, Patrycja Szaraniec, Gabriela Szczudło wywalczyła srebrne medale, a chłopcyWiktor Bocheński, Antoni Horodyński, Oskar Michalik, Wiktor Tarasek, Igor Zima, Robert Żyła zdeklasowali swoich rywali, zwyciężając ze znaczną przewagą.
Wyniki sztafet pływackich mocno poprawiły sytuację punktową SP 5 w Dębicy, jeśli chodzi o współzawodnictwo sportowe Podkarpackiego SZS. Oprócz wyścigów drużynowych nasi uczniowie rywalizowali na dystansach 50m indywidualnie. W konkurencjach indywidualnych wśród dziewcząt medale zdobyły Gabriela Szczudło (I m. 50 dow), Patrycja Szaraniec (II m. 50 grzb) i Wiktoria Bigus (III m. 50 dow), zaś wśród chłopców złoto wywalczył Antoni Horodyński (I m. 50 dow). Poza podium uplasowali się: Joanna Jaskot (VI m. 50 klas), Wiktor Bocheński (IX m. 50 klas), Oskar Michalik (XI m. 50 dow), Wiktor Tarasek (IV m. 50 dow), Igor Zima (IX m. 50 grzb) i Robert Żyła (VI m. 50 mot).
Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy i dziękujemy za sportową postawę, walkę do końca i godne reprezentowanie barw PSP 5 w Dębicy!

Opiekunowie: p. Sebastian Gogacz, p. Gabriel Czapla


SZKOLNY KONKURS PIOSENKI „ŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE…”

Dnia 8 maja 2019 r. w naszej szkole odbył się I Szkolny Konkurs Piosenki „Śpiewać każdy może…” zorganizowany dla dzieci z oddziału „0” i uczniów klas I – III. Celem konkursu było rozbudzanie wrażliwości oraz aktywności artystycznej i propagowanie kultury muzycznej wśród najmłodszych uczniów. W konkursie wzięło udział 29 osób. Ich występom przyglądała się uważnie i z podziwem widownia złożona z uczniów, nauczycieli i rodziców. Mali wokaliści oceniani byli przez jury, które zwracało szczególną uwagę na umuzykalnienie, dykcję, choreografię, kostiumy, wyrażanie emocji i interpretację piosenek. Poziom wykonywanych utworów był na bardzo wysokim poziomie dlatego jury w składzie: Kamila Kobosz, Justyna Moskal, Bernadeta Orłowska, Monika Trojan oraz jury dziecięce – Amelia Tabasz i Lena Rokosz, po długich obradach zdecydowało się przyznać wszystkim uczestnikom miejsca na podium. Dzieci  otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody. Inicjatorkami konkursu były p. Sylwia Czerniak i p. Martyna Świętoń - Niziołek.
Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Zachęcamy do rozwijania talentów estradowych.
Poniżej, zamieszczamy wyniki konkursu.

I miejsce

II miejsce

III miejsce

1. Natalia Baran z chórkiem: Zuzanna Zaworska, Maja Piątek

2. Kamila Bielatowicz
3. Antonina Zaworska z chórkiem: Julia Jakubiec, Gabriela Labak
4. Łucja Burza
5. Duet Natasza Skopińska i Nadia Wnuk

1.   Izabela Ziobro

2.   Antonina Młodnicka

3.   Natalia Podhorecka

4.   Julia Szymaszek

5.   Julia Zborowska

6.   Duet: Aleksandra i Anna Pyzińska

7.   Iga Szczerbińska

8.   Wiktoria Misiak

9.   Oliwia Zima

1. Wojciech Ćwik

2. Aleksandra Sroczyńska
3. Blanka Szelest
4. Maria Kosiba z chórkiem: Weronika Puzon i Nadia Gąsior
5. Lena Niedbała
6. Paulina Mazur
7. Sylwia Sobuś

Informacja: Martyna Świętoń- Niziołek
Foto: Sylwia Czerniak


SUKCES NASZYCH NAJMŁODSZYCH UCZNIÓW W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM

Dnia 7 maja w Zespole Szkół w Żyrakowie odbyło się uroczyste rozdanie nagród i dyplomów dla uczestników III Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Na skrzydłach wyobraźni” organizowanego pod Honorowym Patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie.
W konkursie wzięło udział aż 550 uczestników, a w kategorii uczniów klas I-III – uczeń klasy 1f – Bartosz Smajdor zajął I miejsce. Dla Bartka to już kolejny sukces w konkursie plastycznym - w październiku nasz uczeń otrzymał główną nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie „Rejs z Biało – Czerwoną ”. Ogromnie cieszy nas też sukces naszej uczennicy z klasy 1f Julii Szymaszek, która obok Bartosza zdobyła wyróżnienie w wojewódzkim konkursie.
Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i życzymy kolejnych sukcesów.

Informacja i foto: p. Martyna Świętoń - Niziołek


DZIEŃ MODY PATRIOTYCZNEJ

Wiersz „Flaga” Cz. Janczarski 

Powiewa flaga, 
gdy wiatr się zerwie. 
A na tej fladze 
biel jest i czerwień.

Czerwień - to miłość, 
biel - serce czyste... 
Piękne są nasze 
barwy ojczyste.

Polska uśmiechem serdecznym wita, 
orzeł w koronie strzeże jej bram, 
biało - czerwoną flagą spowita 
- serce i duszę zabrała nam! 
Serce i duszę zabrała nam! 


Dnia 6 maja 2019 r. obchodziliśmy Dzień Mody Patriotycznej. Uczniowie oraz nauczyciele klas 1-3 tego dnia przyszli ubrani w stroje, które nawiązują do historii i barw narodowych naszej ojczyzny. Wszystkie dzieci zaangażowały się w ten pomysł ogromnym sercem. Piękne biało – czerwone stroje oraz różne dodatki robiły ogromne wrażenie. Aby upamiętnić ten dzień wykonano kilka ciekawych zdjęć.

Organizator: Mały Samorząd Uczniowski, p. Elżbieta Puta


ZŁOTA PIĄTKA

Dużym sukcesem zakończył się Finał Wojewódzki w indywidualno – drużynowych biegach przełajowych dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Na trasach w Pustyni dziewczyny z SP 5 okazały się najlepsze w województwie!

Skład drużyny: Aleksandra Śliwa, Wiktoria Bigus, Zuzanna Stepaniak, Łucja Sokołowska, Natalia Parys, Klaudia Ortyl, Alicja Rojek

Opiekunowie: p. Maciej Zaborowski, p. Beata Rut


ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

29 kwietnia 2019 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Galę przygotowała klasa 7A wraz z wychowawcami.
Uczciliśmy historyczne wydarzenie sprzed lat, kiedy to zostały zapisane jako prawo- nasze obowiązki wobec Ojczyzny. Konstytucja była pierwszą ustawą rządową porządkującą i organizującą funkcjonowanie Rzeczypospolitej Polskiej.
Klasa 7A przypomniała również o przypadającej 450 rocznicy zawarcia unii lubelskiej w 1569 r. Połączone państwa Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie stały się przykładem dla innych państw europejskich, że możliwe jest współistnienie oparte na tolerancji, na zasadzie -wolni z wolnymi, równi z równymi.
Obchodziliśmy również 200 rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki – ten wielki kompozytor, autor oper narodowych jak Halka i Straszny Dwór wprowadził do muzyki światowej elementy polskości -  folklor, koloryt wsi, ale także obyczaje sarmackie polskiej szlachty.
Uczniowie 7A  opowiedzieli o 100 rocznicy powstań śląskich. Trzy powstania śląskie z lat 1919, 1920, 1921 były przykładem, jak silne było przywiązanie Ślązaków do Polski, do ziemi, do języka. Hart ducha, samostanowienie, waleczność i wizja takich ludzi jak Korfanty przyczyniły się do odzyskania części Śląska  i przyłączenia do Polski.
To historyczne przedstawienie przygotowane dla uczniów naszej szkoły pokazało, jak ciekawa jest historia naszej Ojczyzny.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie akademii.

Przygotowanie scenariusza - p. E. Baryłecka, p. E. Bokota; Dekoracje - p. L. Parys, p. D. Skiba, p. R. Warzecha, p. G. Jałowiec; Oprawa multimedialna - p. I. Konsur-Loda; Muzyka - p. A. Gruszecka; Oprawa techniczna - p. J. Kaczówka; Zdjęcia - p. J. Sobczyk


WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI W BOCHNI

W poniedziałek 29 kwietnia klasy Ib, i II d, wraz z wychowawcami, wyruszyły na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni.
Po przyjeździe na miejsce w małych grupkach uczniowie zjechali windą ponad 200 metrów pod powierzchnię ziemi. Wielką radość sprawił im przejazd kolejką, następnie  przeszli  „Śladami pracy górnika”.
Wszyscy wędrowali podziemnymi korytarzami, oglądając solne kalafiory, bałwany, piękne rzeźby, podziemne wyrąbiska, groty oraz kaplicę. Odbyli również podróż w dawne wieki i poznali historyczne narzędzia, urządzenia, a także sposoby wydobywania soli. Uczniowie zobaczyli jak ciężką i niebezpieczną pracę wykonywali górnicy.  Ostatnim punktem wycieczki były podziemne zabawy oraz zakup pamiątek.
Z uśmiechem na twarzach, szczęśliwi i pełni wrażeń mali turyści wrócili do szkoły.


DANCE MA SENS

VII Wojewódzki Konkurs Szkolnych Zespołów Tanecznych już za nami. 26 kwietnia na sali widowiskowej Domu Kultury SCK w Mielcu wystąpiło 15 szkół naszego regionu.
Zespoły tańczyły w dwóch kategoriach wiekowych – uczniowie klas I – III i IV – VI.
Zespół „PIĄTECZKA” zaprezentował się w dwóch tańcach, „Uptown Funk” (choreografia Ewa Kamińska, Justyna Moskal) oraz „Połączył ich Jive” (choreografia Elżbieta Zymróz - Bodziany).
Uczniowie wytańczyli III miejsce w swojej kategorii wiekowej oraz nagrodę specjalną przyznaną od Młodzieżowego Jury.
Gratulujemy wszystkim naszym tancerzom!

Informacja: Justyna Moskal

Zdjęcia: Ewa Kamińska, Justyna Moskal, Agnieszka Kobel


WIELKI SUKCES KÓŁKA TEATRALNO - TANECZNEGO „PIĄTECZKA”


Dnia 11 kwietnia w DK „Kosmos” odbył się XXIII Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Pajace”. Z satysfakcją informujemy, że Zespół Teatralno-Taneczny „PIĄTECZKA”, który tworzą utalentowani artystycznie i aktorsko uczniowie klas 1 - 3 zdobył I miejsce w konkursie. Najmłodsi aktorzy z naszej szkoły zaprezentowali spektakl pt. „SMERFY”. Nagrodę indywidualną za wyjątkową grę aktorską otrzymała IGA SZCZERBIŃSKA – odtwórczyni roli Hogaty w spektaklu.
Serdecznie gratulujemy i jesteśmy dumni z naszych aktorów.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom małych aktorów za pomoc w przygotowaniach do konkursu.

Reżyseria, scenografia i choreografia: Ewa Kamińska, Justyna Moskal, dodatkowo choreografia: Elżbieta Zymróz-Bodziany


MIĘDZYSZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY

Dnia 5 kwietnia 2019 r. w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas III. Celem konkurs było rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów, wdrażanie do posługiwania się zdobytą wiedzą i umiejętnościami w nowej sytuacji problemowej a także wdrażanie do samodzielnej pracy. W konkursie wzięło udział 14 osób.

Mistrzem Matematyki została uczennica Wiktoria Misiak, II miejsce zajął Miłosz Rączka, III miejsce Bartosz Florkiewicz. Wyróżnienia trafiły do Szymona Piątka oraz Gabrieli Labak. Wszyscy zawodnicy dostali pamiątkowe dyplomy i małą niespodziankę, natomiast zwycięzcy otrzymali pamiątkowe książki oraz kubki i plecaki. Gratulujemy uczniom, a nauczycielom dziękujemy za doskonałe przygotowanie do konkursu.

Organizatorzy: Jolanta Kiełb, Ewa Kamińska, Renata Pietrzyk, Edyta Kurtyka, Bernadeta Orłowska, Justyna Moskal


LAUREACI i FINALIŚCI WOJEWÓDZKICH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ PODKARPACKIEGO KURATORA OŚWIATY W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

SZKOŁA PODSTAWOWA

Konkurs z:

Uczniowie

Tytuł

Opiekunowie

Historii

Antoni Kraszkiewicz

LAUREAT

p. Ewa Bokota

Wiktoria Marć

LAUREAT

p. Elżbieta Baryłecka

Przemysław Pęcak

FINALISTA

Wiktoria Bednarczyk

FINALISTA

Gabriela Cyganowska

FINALISTA

p. Beata Bochnowska

Języka polskiego

Tatiana Bolek

LAUREAT

p. Dorota Grinke

Wiktoria Marć

LAUREAT

Wiktoria Bednarczyk

LAUREAT

Paweł Nykiel

LAUREAT

Natalia Wnuk

FINALISTA

p. Renata Soprych

Matematyki Wiktoria Marć FINALISTA p. Joanna Sobczyk
Biologii Gabriela Czachor LAUREAT p. Wiesława Klisiewicz
Zuzanna Gosek FINALISTA
Geografii Wiktoria Bednarczyk FINALISTA p. Marzena Traciak
Wiktoria Marć FINALISTA

GIMNAZJUM

Konkurs:

Uczniowie

Tytuł

Opiekunowie

Języka niemieckiego

Aleksandra Śliwa

LAUREAT

p. Joanna Garbulińska

Polonistyczny

Wiktoria Kwiatek

LAUREAT

p. Renata Soprych

Katarzyna Rojek

LAUREAT

Aleksandra Śliwa

LAUREAT

Magdalena Płoszczyca

FINALISTA

Języka angielskiego

Wiktoria Kwiatek

LAUREAT

p. Dorota Błaszczyk

Matematyczny

Aleksander Buszek

LAUREAT

p. Danuta Czernecka

Historyczny Zuzanna Barnaś FINALISTA p. Beata Bochnowska
Biologiczny Katarzyna Rojek FINALISTA p. Elżbieta Tabas
Chemiczny Magdalena Płoszczyca FINALISTA p. Jolanta Cholewa

GRATULACJE!!!ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu przypada 2 kwietnia. W naszej szkole ten drobny gest solidarności z osobami z autyzmem był obchodzony 4 kwietnia.
Autyzm to takie tajemnicze zaburzenie, którego przyczyny nie zostały jeszcze zbadane. U jego podstaw leży nieprawidłowa praca mózgu. Każdy z nas ma indywidualne: przyzwyczajenia, gesty, zainteresowania itd. Osoby z autyzmem mają „unikalne spojrzenie na świat”- jak trafnie określił twórca animacji propagującej wiedzę na temat autyzmu. Dzieci z autyzmem żyją w społeczeństwie, w naszej szkole, wśród znajomych, w naszych rodzinach.
Nauczyciele przygotowali happening w czasie którego pofrunęły do nieba niebieskie balony. Kolor niebieski ma szeroką symbolikę: między innymi  symbolizuje bezkres wody i nieba równocześnie. Uczniowie mieli możliwość poznania mechanizmów, które mogą występować w świecie osób z autyzmem, oglądając projekcje multimedialne propagujące wiedzę na ten temat.

Serdecznie dziękujemy hojnym sponsorom, którymi są:
Pan Janusz Urbanik – Ventor
Pan Andrzej Barszcz – BRGaz
Pan Rafał Pluta – Ergraf

Zespół do spraw integracji


MINI FESTIWAL TEATRALNY

„Patrz
Oto teatr, przyszedłeś boś chciał,
Bo tu mądrzej lub chociaż zabawniej...
Bo wiadomo, kto gra,
Z kogo śmiech, nad kim łza
I że nic się nie stanie naprawdę...”

Mali adepci wielkiej aktorskiej sztuki ponownie zagościli  (3 kwietnia 2019 r.) na „deskach” PSP 5, aby wziąć udział w MINI FESTIWALU TEATRALNYM. Przedszkolaki z charakterystyczną dla siebie naturalnością, swobodą połączoną z wielkim zaangażowaniem w odtwarzane role, przedstawiły krótkie odsłony posługując się takimi formami jak: pantomima, teatr ruchu, czy teatr żywego planu.
Wśród uczestników festiwalu były dzieci z niepełnosprawnością.
Pomysłowość i cierpliwość nauczycieli, przygotowujących małych artystów, sprawiły, że występy skupiały uwagę małych i dużych widzów. Każdy z uczestników otrzymał gratulacje, dyplom i prezent- niespodziankę.
Dziękujemy nauczycielom przedszkoli, opiekunom za profesjonalne przygotowanie każdego przedstawiania!

Na MINI FESTIWALU TEATRALNYM zagościły:

Miejskie Przedszkole nr 2 Integracyjne, Miejskie Przedszkole nr 9, Terapeutyczne Przedszkole „Radość”, Niepubliczne Przedszkole „Ukryty Dar”, Niepubliczne Przedszkole Językowe Happy Kids, Niepubliczne Przedszkole Weldon Kids, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

Zespół do spraw integracji


DZIEŃ OTWARTY W ZESPOLE SZKÓŁ PLASTYCZNYCH W RZESZOWIE

            

Dnia 15 marca 2019 r. w Zespole Szkół Plastycznych im. Piotr Michałowskiego w Rzeszowie odbył się dzień otwarty szkoły i VII Sympozjum Nauczycieli Plastyki. Uczniowie brali udział w ciekawych zajęciach plastycznych m.in. z rzeźby, snycerstwa, ceramiki i rysunku oraz zapoznali się z bogatą ofertą szkoły. Nauczyciele brali udział w wykładach i warsztatach, na których organizatorzy przedstawili szeroki wachlarz technik rzeźbiarskich, opartych na materiałach recyklingowych.

Uczestnicy: Alicja Trojan kl.3b, Zuzanna Pluta kl. 3b, Mikela Wiktorska kl.3b, Liliana Dziadosz kl.3b, Emilia Gawlik kl.3b i Wktoria Pilch kl.3b.

Opiekun: p. Anna Pyrchla


KONKURS PLASTYCZNY

Dnia 3 marca 2019 r. w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jarosławiu odbyło się podsumowanie VI edycji Wojewódzkiego Konkursu „Śladem Wielkich Polaków” – Juliusz Słowacki pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego, Wojewody Podkarpackiego, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Starosty Jarosławskiego oraz Burmistrza Miasta Jarosławia.

Konkurs organizowany był w trzech kategoriach tematycznych: wiedzy o życiu i twórczości Juliusza Słowackiego, recytatorskiej i plastycznej.
W kategorii plastycznej wyróżnienie zdobyła uczennica naszego gimnazjum Emilia Gawlik z kl. 3b.

Opiekun: p. Anna Pyrchla

 

INFORMACJA DLA UCZNIÓW I RODZICÓW

Informujemy, że od dnia 24 kwietnia 2019 r. (środa) zajęcia lekcyjne w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5
będą odbywać się zgodnie z planem lekcji.


  
Z okazji Świąt Wielkanocnych -
miłości, która jest ważniejsza od wszelkich dóbr,
zdrowia, które pozwala przetrwać najgorsze.
Pracy, która pomaga żyć.
Uśmiechów bliskich i nieznajomych,
które pozwalają lżej oddychać
i szczęścia, które niejednokrotnie ocala życie.
Najserdeczniejsze życzenia
na zbliżające się Święta Wielkiej Nocy

składa Dyrekcja, Grono Pedagogiczne,
Uczniowie i
 Pracownicy
Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy


EGZAMIN GIMNAZJALNY W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

Egzamin gimnazjalny odbędzie się w dniach 10 – 12 kwietnia 2019 r. według harmonogramu

CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA  
10 kwietnia 2019 r.
(środa)

CZĘŚĆ MATEMATYCZNO - PRZYRODNICZA
11 kwietnia 2019 r.  (czwartek)

JĘZYK OBCY NOWOŻYTNY  12 kwietnia 2019 r.
(piątek)

 • z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie – 900
 • z zakresu języka polskiego – 1100
 •  z zakresu przedmiotów przyrodniczych – 900
 • z zakresu matematyki – 1100
 • na poziomie podstawowym – 900
 • na poziomie rozszerzonym  1100

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 15 – 17 kwietnia 2019 r. według harmonogramu

JĘZYK POLSKI  
15 kwietnia 2019 r.
(poniedziałek) -
godz. 900

MATEMATYKA
16 kwietnia 2019 r. 
(wtorek) -
godz. 900

JĘZYK OBCY NOWOŻYTNY  17 kwietnia 2019 r.
(środa) -
godz. 900

„Bo zwyciężać mogą Ci co wierzą, że mogą”
Wszystkiego najlepszego, połamania piór,
optymizmu i dużo wiary we własne siły, a także ogromu szczęścia
i trafienia w wymarzone tematy życzymy naszym tegorocznym gimnazjalistom i ósmoklasistom!

ZŁOTO DZIEWCZĄT W INDYWIDUALNO – DRUŻYNOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH W MIEŚCIE I POWIECIE

Skład drużyny: A. Śliwa 3a, W. Bigus 3a, N. Parys 7c, Z. Stepaniak 7c, Ł. Sokołowska 8c, A.Rojek 7c,
M. Pigóra 8d, Kl. Ortyl 8c, G. Cyganowska 8c, S. Strzałka 7b

Indywidualnie: A. Śliwa – 1 m-ce miasto i powiat; W. Bigus – 2 m-ce miasto, 3 m-ce powiat, N. Parys – 3 m-ce miasto
Opiekunowie: p. Maciej Zaborowski, p. Beata Rut

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21 marca według kalendarza, to Pierwszy Dzień Wiosny. Na dworze, co prawda zimno, ale na szczęście od rana świeciło słońce.
Uczniowie zerówki, klasy Ib, Ic, Id wraz z wychowawcami udali się w barwny, wiosenny korowód. Na czele korowodu „szła” Marzanna – wykonana przez uczniów w klasie a także w domu z pomocą rodziców. Uczniowie grali na różnych instrumentach, śpiewali wiosenne piosenki. W ten  sposób żegnali zimę a witali upragnioną wiosnę.

„Ruszamy gromadą, wesołym pochodem,
Niesiemy marzannę nad zieloną wodę.

Radują się drzewa, weselą się domy…”

Informacja: Justyna Moskal
Organizatorzy: Małgorzata Ciszek, Sylwia Czerniak, Monika Trojan, Ewa Kamińska, Justyna Moskal, Lucyna Kantor, Renata Warzecha
Zdjęcia: Sylwia Czerniak, Ewa Kamińska, Renata Warzecha, Małgorzata Ciszek


ZEBRANIA Z RODZICAMI

Klasy: VI , VII i VIII szkoły podstawowej

Klasy III gimnazjum

Szkoła Mistrzostwa Sportowego

  Oddział "0"

Klasy: I - V szkoły podstawowej

3 kwietnia 2019 r. (środa) o godz. 1700

Klasy 6, 7 i 8 Szkoły Podstawowej Nr 5

Klasa

Wychowawca

Sala

6a

p. Marzena Traciak

S23

6b p. Jolanta Siarkowska 56

6c

p. Bożena Frankiewicz

43

6d

p. Monika Marek

42

7a

p. Elżbieta Baryłecka

47

7b

p. Anna Doniec

36

7c

p. Beata Rut

48

7d

p. Dorota Myszczuk

54

8a

p. Renata Soprych

60

8b

p. Joanna Sobczyk

50

8c

p. Barbara Kubalica

46

8d

p. Dorota Grinke

49

8e

p. Wiesława Klisiewicz

32

Klasy gimnazjalne

3a

p. Jolanta Słowińska - Zygmunt

29

3b

p. Jolanta Siarkowska

56

3c

p. Anna Kołodziej

55

3d

p. Danuta Czernecka

35

3e

p. Dorota Błaszczyk

14

Szkoła Mistrzostwa Sportowego

4

p. Krzysztof Jużecki

19

5

p. Elżbieta Tabas

62

6

p. Violetta Łoch

13

7

p. Beata Bochnowska

12

4 kwietnia 2019 r. (czwartek) o godz. 1700

Klasy 0 - V  Szkoły Podstawowej Nr 5

Klasa

Wychowawca

Sala

0

p. Sylwia Czerniak

2

1a

p. Marzena Bąk

1

1b

p. Ewa Kamińska

3

1c

p. Lucyna Kantor

11

1d

p. Małgorzata Ciszek

4

1e

p. Anna Pancerz

10

1f

p. Martyna Świętoń - Niziołek

8

2a

p. Mariola Świątek - Markowska

7

2b

p. Joanna Sieradzka

14

2c

p. Lucyna Krysiak

9

2d

p. Renata Pietrzyk

S37

3a

p. Jolanta Kiełb

6

3b

p. Urszula Chciuk

S38

3c

p. Wioletta Słyś

46

4a

p. Maciej Zaborowski

53

4b

p. Ewa Bokota

49

4c p. Monika Królikowska 12

4d

p. Agata Szarek

62

4e

p. Michał Wiktor

42

4f

p. Joanna Garbulińska

30

4g

p. Bogumiła Bartnik

47

5a

p. Małgorzata Kloc

58

5b

p. Beata Braun

48

5c

p. Monika Ciołkosz

38

5e

p. Violetta Łoch

13


DUŻY SUKCES MŁODYCH GIMNASTYKÓW SP5 DĘBICA W FINALE WOJEWÓDZKIM ID 2019

28 marca 2019 r. w Zarzeczu zorganizowano Finał Wojewódzki Igrzysk Dzieci w gimnastyce chłopców. Zmagania  sportowe składały się z trzech konkurencji: ćwiczenia wolne na ścieżce gimnastycznej, skok przez kozła, wymyk na drążku gimnastycznym.

Zespół naszej szkoły po wyrównanej walce wywalczył trzecie miejsce drużynowo na Podkarpaciu a Gabriel Bartnik rozbił bank zdobywając kolejno złoty medal w trójboju gimnastycznym, srebrny medal w ćwiczeniach wolnych i brązowy medal w wymyku na drążku.
SP5 Dębica reprezentowało czterech zawodników: Gabriel Bartnik , Radosław Daczkowski , Maciej Zieliński, Jakub Mosior.

Opiekun: p. Rafał Lach


ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

Zespół Downa. Trisomia 21. pary chromosomów. Dodatkowy chromosom, lub jego fragment.
Dodatkowy chromosom - coś, czego nie można zobaczyć. Widać go, gdy zmienia życie dziecka i jego rodziny. Zmienia całe życie: ale może w tym dodatkowym chromosomie jest „pakiet” z rozczulającym uśmiechem, szczerością, prostotą i otwartością? Z talentem scenicznym Szymona, czy pogodą ducha Matyldy?
W Pierwszy Dzień Wiosny a jednocześnie Światowy Dzień Osób z zespołem Downa (21 marca 2019) uczniowie i nauczyciele w symbolicznym geście solidarności i w ramach kolorowej zabawy, założyli różnokolorowe pary skarpetek nie - do - pary. I pod czerwono - granatowymi barwami, spotkali się na sali gimnastycznej.
Uczniowie przygotowali także „skarpetkowe” plakaty.
Nasza szkoła w pierwszy wiosenny, dzień mimo pochmurnego nieba, wyglądała wyjątkowo kolorowo!

Organizacja: Zespół do spraw integracji


FAIRTRADE PRZEZ CAŁĄ NOC

Kółko dziennikarskie po raz kolejny spędziło noc, grając w gry planszowe. Tym razem jednak towarzyskie potyczki połączone zostały z degustacją produktów fair trade.
Tradycyjnie już członkowie kółka dziennikarskiego zaprosili swoich przyjaciół do udziału w całonocnych rozgrywkach w gry planszowe. Uczniowie mieli również do dyspozycji stół bilardowy i do ping-ponga. Młodzież z klas najstarszych przygotowała dla swoich młodszych kolegów i koleżanek tematyczne gry terenowe.
Jednym z punktów spotkania było wspólne łasuchowanie przy kubku gorącej herbaty. Na stole pojawiły się jednak tylko wybrane słodycze, bo te certyfikowanych znakiem fairtrade. Przy tej okazji młodzi dziennikarze opowiedzieli zaproszonym gościom o idei Sprawiedliwego Handlu, zachęcając ich do wspierania tej międzynarodowej inicjatywy.

Organizacja: p. Barbara Kmiecik-Niedziela


SREBRO W MISTRZOSTWACH WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO W ŁYŻWIARSTWIE SZYBKIM

Srebrne medalistki Mistrzostw Województwa w Łyżwiarstwie Szybkim Dziewcząt z SP5 Dębica:
Amelia Kuta, Zuzanna Stec, Martyna Kosiba, Martyna Pigóra

Srebrni medaliści Mistrzostw Województwa w Łyżwiarstwie Szybkim Chłopców z SP5 Dębica:
Dawid Balasa, Kamil Żądło, Wiktor Skrzek, Benedykt Bieniek

Opiekun: p. Jacek Stogiera
GRATULACJE!!!

KONKURS „ŁAMAŃCE JĘZYKOWE”

Agata Borowiec z zerówki zajęła I miejsce w Logopedycznym konkursie recytatorskim dla przedszkolaków „Łamańce językowe”.
Konkurs adresowany był do dzieci z oddziałów przedszkolnych  miasta Dębica. Prezentowany przez uczestnika wiersz musiał zawierać trudne do wymówienia słowa, według zasady – im trudniejszy wiersz - tym lepszy. Agata recytowała  wiersz pt. „Stonka” autorstwa Anny Kwiecińskiej - Utkin.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 

Informacja i foto p. Sylwia Czerniak


ZŁOTO DZIEWCZĄT W PIŁCE NOŻNEJ HALOWEJ

15 marca 2019 r. w SP nr 3 w Dębicy odbyły się miejskie zawody szkolne w ramach IMS w piłce nożnej halowej dziewcząt.
Po zwycięstwie 6:2 nad SP3 Dębica reprezentacja naszej szkoły zajęła I miejsce awansując do etapu powiatowego. Tym samym dziewczyny powtórzyły ubiegłoroczny sukces. Bramki dla SP5 zdobyły: Katarzyna Jezioro (5), Emilia Cieśla (1).

Skład drużyny: K. Jezioro 3d, M. Przybyłowska 3a, M. Drozdowska 3a, K. Gawron 3e, G. Cyganowska 8c, A. Matłok 8c, A. Kuta 7b, E. Cieśla 7a

Opiekun: p. Maciej Zaborowski


MISTRZYNIE DĘBICY W SIATKÓWCE

4 marca odbyły się Mistrzostwa Dębicy w minipiłce siatkowej dziewcząt. W zawodach startowało 5 szkół. Nasza drużyna siatkarska pokonała wszystkich przeciwników i wywalczyła I miejsce.
Skład złotego zespołu: Marika Choma, Martyna Maduzia, Otylia Teodorczyk, Alicja Wojnarowska, Nadia Balasa, Kinga Rusin, Oliwia Kędzior, Amelia Krzystyniak (6c), Olga Szarek, Wanessa Zbyrowska (7c).
Na ten sukces dziewczęta pracowały od kilku lat. Warto przypomnieć, że w roku szkolnym 2016/17 Otylia, Ala i Martyna  zostały Wicemistrzyniami Dębicy, a Ala i i Otylia Mistrzyniami Powiatu Dębickiego w dwójkach siatkarskich. W ubiegłym roku szkolnym Martyna, Otylia, Alicja, Oliwia, Marika, Wanessa i Olga (wraz ze starszymi koleżankami) zdobyły srebrne medale w dębickich Igrzyskach Dzieci w siatkówce.
14 marca w Pustkowie Osiedlu rozegrane zostały eliminacje powiatowe, na których nasze dziewczęta zdobyły brązowy medal.

Opiekun: p. Dorota Stogiera

Gratulacje!


ZŁOTO DLA CHŁOPCÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5 W FUTSALU

13 marca w SP nr 3 w Dębicy odbyły się zawody sportowe w piłce nożnej halowej chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
Spośród 5 rywalizujących drużyn nasza szkoła zajęła I miejsce pokonując rywali z SP9, SP2, SP11 i SP3. 

Wyniki: SP9-SP5 1:3, SP2-SP5 1:2, SP11-SP5 2:5, SP3-SP5 0:1.

Skład zespołu: Antoni Horodyński, Bartosz Labak, Patryk Labak, Szymon Cygan, Michał Wilk, Julian Cieślak, Kacper Balasa, Maciej Mitek, Oskar Pęk

Opiekun: p. Roman Wanat, p. Grzegorz Lorek

Gratulacje!


KLUB KARATE SHINKYOKUSHIN BUSHI DĘBICA

9 marca 2019 r. w Kolbuszowej odbyły się zawody z cyklu Liga Karate Dzieci i Młodzieży w której udział wzięło 190 zawodników z Podkarpacia i Małopolski.

Damian Prus zdobył złoto w konkurencji Kumite oraz srebro w Kata.

Informacja: p. Mariusz Madeja

Gratulacje!


XIX PODKARPACKI KONKURS MATEMATYCZNY IM. F. LEJI

2 marca 2019 r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Dębicy odbył się powiatowy etap XIX Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. F. Leji.
Głównym o
rganizatorem konkursu jest Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie.
Konkurs odbywa się pod patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Rzeszowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
Aleksander Buszek z klasy 3a gimnazjum awansował do etapu rejonowego tego konkursu. Gratulacje!

Opiekun: p. Danuta Czernecka


XVI POWIATOWY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Dnia 7 marca 2019 r. odbył się XVI Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów klas 8 oraz 3 gimnazjum zorganizowany przez Zespół Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy.
W konkursie wzięły udział trzy uczennice z naszej szkoły: Wiktoria Kwiatek kl. 3a, Alicja Matłok kl. 8c i Natalia Wnuk kl. 8a.

Wiktoria Kwiatek
wywalczyła II miejsce. To wielki sukces, gratulujemy!

 

Opiekun: p. Dorota Błaszczyk


DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

Dnia 2 marca 2019 roku naszą szkołę odwiedzili rodzice ze swoimi pociechami w ramach Dnia Otwartego Szkoły. Wydarzenie to spotkało się z dużym odzewem, gdyż bardzo dużo dzieci, rodziców zawitało do naszej placówki.
Nikt na pewno się nie nudził, ponieważ na odwiedzających czekało mnóstwo atrakcji. W programie znalazły się:

 • Zapisy do klas pierwszych i oddziału przedszkolnego

 • Warsztaty plastyczne z firmą „Labofarb”

 • Gry i zabawy sportowe

 • Pokaz sprzętu strażackiego

 • Teatr pt. „Smerfy”  

 • Pokaz taneczny szkoły tańca EL-BO

 • Zabawy i gry z animatorem  

 • Zabawy z tablicą interaktywną

 • Spotkanie z artystą - malarzem. Wystawa prac p. Danuty Polniaszek i p. Agnieszki Osak

 • „W krainie książek i baśni” –Teatr kukiełkowy – „Kopciuszek”

 • Prezentacja biblioteki szkolnej

 • „Matematyka wokół nas”

 • „Świat pod mikroskopem”

 • „W ogrodzie talentów literackich u Pani Doroty”

 • Prezentacja pracowni komputerowej

 • Gry i zabawy w sali „Radosna Szkoła”

 • Konsultacje logopedyczne

Organizowany cyklicznie Dzień Otwarty to atrakcyjna forma zaprezentowania Szkoły. Otwartość na każde dziecko – jest jedną z priorytetowych cech naszej placówki. Udowodnili ten fakt nauczyciele - oligofrenopedagodzy. Obecne przedszkolaki a od września uczniowie PSP 5, miały możliwość uczestnictwa w szerokiej gamie „szaleństw” artystycznych, terapeutycznych i dydaktycznych. Nauczyciele w wyjątkowo kolorowej scenerii szkolnej stołówki, przygotowali stanowiska: malowania figurek gipsowych, lepienia z masy solnej, kolorowych wycinanek, malowania bez pędzla i malowania twarzy, gier dydaktycznych, zabaw piaskiem kinetycznym i doświadczeń w kąciku sensorycznym. Każda praca została przypieczętowana specjalną, okazjonalną pieczątką „Piątki”. Rodzice natomiast mogli przyjrzeć się kreatywnej pracy swoich dzieci pod fachowym okiem nauczycieli, mogli porozmawiać o swoich obawach związanych z zapisaniem dziecka do szkoły.
Uśmiechnięte buzie dzieci świadczą o tym, że podoba się im w naszej szkole.


LEKKI TORNISTER
7 lutego 2019 r. w naszej szkole odbyło się podsumowanie akcji „Lekki tornister”, której celem było uświadomienie dzieciom, jak ważny dla zdrowia jest wybór odpowiedniego tornistra, sposób jego pakowania i noszenia. Wychowawcy klasy I B p. Ewa Kamińska i p. Justyna Moskal wraz uczniami przygotowały przedstawienie edukacyjne pt.: „Lekki tornister”.
Inspiracją do wyboru tematu przedstawienia był realizowany w naszej szkole program, który ma za zadanie zwrócić uwagę na problem ciężkich plecaków. Mali aktorzy zaprezentowali swoje zdolności artystyczne i teatralne wcielając się w role pomocników, uczennicy i protestujących. Występ wzbogacił śpiew, taniec i recytacja wierszy. Gościem specjalnym w tym dniu była mama naszego ucznia Michałka, pani dr Paulina Mateja. Pani doktor przekazała dzieciom ważne informacje na temat  zdrowego i prostego kręgosłupa. Już od najmłodszych lat warto zadbać o to, by niepotrzebnie nie przyspieszać jego uszkodzeń. Skutki wad postawy, które dziecko nabędzie w dzieciństwie ujawniają się najczęściej dopiero w dojrzałym wieku, a tak często o tym zapominamy.
Na zakończenie uczniowie klas pierwszych otrzymali od koła dziennikarskiego „skrzydła”, aby ich plecaki były zawsze lekkie, a także wysłuchały słuchowiska „Lekki tornister i zielona kropeczka”.
Osoby odpowiedzialne za przygotowanie: Ewa Kamińska, Justyna Moskal
Zdjęcia: Barbara Kmiecik- Niedziela

ZAPRASZAMY NA DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY!

XXII POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNY

22 stycznia odbył się finał XXII Powiatowego Konkursu Matematycznego dla gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych organizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Dębicy. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
W kategorii gimnazjów laureatem I-go miejsca został Aleksander Buszek z klasy 3a a Dominik Cudak z klasy 3e otrzymał wyróżnienie.
W kategorii szkół podstawowych Wiktoria Marć z klasy 7a uzyskała wyróżnienie.


Uczniów do konkursu przygotowały: p. Danuta Czernecka, p. Danuta Skiba oraz p. Joanna Sobczyk

DZIENNIKARZE Z WIZYTĄ U ZASTĘPCY BURMISTRZA

Dziennikarze redakcji „Byle do piątku” spotkali się z Maciejem Małozięciem, zastępcą burmistrza naszego miasta, by promować ideę fair trade w lokalnej społeczności.

Podczas spotkania młodzież opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych ze Sprawiedliwym Handlem. Zaprezentowała działania podejmowane w naszej szkole na przestrzeni ostatnich miesięcy – akcję „Metka”, kawiarnię dla rodziców i wystawę produktów z certyfikatami fairtrade, wyniki ankiet przeprowadzonych wśród uczniów.
Celem wizyty była również kampania informacyjna na temat możliwości przyłączenia się naszego miasta do ruchu Społeczności Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu. Pan Maciej Małozięć zaproponował, by pierwszym krokiem na rzecz promowania odpowiedzialnych zakupów wśród mieszkańców Dębicy było zamieszczenie zdjęć i artykułu opisującego nasze działania na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Opiekun: p. Barbara Kmiecik-Niedziela


DYKTANDO IMIENIA WALTA DISNEYA

5 lutego po raz pierwszy w naszej szkole zorganizowane zostało dyktando dla dyslektyków.
W zmaganiach ortograficznych wzięło udział 17 uczniów z klas 4 - 6, którzy mają opinię o dysleksji lub dysortografii albo są w trakcie badań. Najlepsze wyniki osiągnęli: Hubert Longosz  z 6b, Mateusz Darłak z 4c, Szymon Wolicki z 4c, Aniela Tabasz z 4d, Klaudia Nowak z 4d, Lena Rokosz z 4d. Dla uczniów ze specyficznymi zaburzeniami w nauce pisania praca nad poprawną pisownią to najczęściej żmudna i ciężka praca, stąd pomysł, by docenić ich wysiłek i pozwolić im na odniesienie sukcesu również na polu, na którym często doznają porażek.

Tekst dyktanda poniżej:

Mrożąca krew w żyłach przygoda kucharza Błażeja

Niektórzy uważają, że przygoda może się zdarzyć tylko poza domem – na wakacjach, podczas ferii, gdzieś w górach albo nad Morzem Czarnym. Tymczasem niezwykłe zdarzenia przytrafiają się także w najbliższym otoczeniu.  Tak było właśnie w przypadku Błażeja. Kuchmistrz przygotowywał wykwintny obiad dla burmistrza.  Uwijał się  przy garnkach już od w pół do szóstej . Zależało mu na tym, by gości podjąć z należytymi honorami. Zupa ogórkowa i schabowy wydawały się Błażejowi zbyt pospolite. Zaplanował więc poczęstunek godny królów – węgierską zupę gulaszową ze świeżych warzyw i chudej cielęciny z malutkimi kluseczkami, polędwiczki w szynce parmeńskiej z sosem żurawinowym, brązowym ryżem i surówką z marchewki z dodatkiem chrzanu. Na deser chciał podać chrupiącą bezę migdałową z kremem orzechowym i musem z truskawek. Dość szybko uwinął się z pierwszym daniem, kończył przygotowanie mięsa. Swój kunszt chciał jednak zaprezentować  przede wszystkim w słodkim poczęstunku.
Nieoczekiwanie przepalony przewód elektryczny uniemożliwił mu użycie miksera. – Jaki pech! – rozpaczał Błażej. – Jak ubiję białka?!Na szczęście przypomniał sobie o starej wysłużonej trzepaczce. Poszedł do spiżarni, by poszukać przyboru i …utknął tam na dobre. Otwierając pomieszczenie, zapomniał o przeciągu. Wiatr zatrzasnął drzwi, a zepsuta klamka z łoskotem upadła na ziemię. Błażej był w pułapce. Jego przerażenie sięgnęło zenitu, gdy zorientował się, że na patelni zostawił smażące się polędwiczki. Oczami wyobraźni widział już rozprzestrzeniający się pożar. Trzęsącymi się rękami zaczął szukać kieszeni fartucha. – Czasami trzymam tam komórkę – uczepił się tej myśli jak ostatniej deski ratunku. – Jest – odetchnął z ulgą. Szybko wybrał numer do portiera i poprosił o pomoc. Ratunek otrzymał w ciągu dwóch minut. Do katastrofy nie doszło. Błażej  usiadł na krześle. – Muszę zaparzyć sobie ziółek – powiedział do wybawcy.  - Najlepiej melisę, mnie zawsze pomaga na uspokojenie skołatanych nerwów – doradził portier i pożegnał się z wciąż jeszcze bladym kucharzem.

Organizacja: p. Barbara Kmiecik-Niedziela


KONKURS SZOPEK – ROZSTRZYGNIĘTY

Szkolny etap konkursu odbył się 10 stycznia 2019 r. Uczniowie zdobyli nagrody w dwóch kategoriach:
1. Kategoria: szopka indywidualna:
I miejsce: Martyna Krzyżanowska kl.5c
II miejsce: Alicja Wojnarowska kl.6c
Wyróżnienie: Anna Kloc kl.8c

2. Kategoria: szopka rodzinna:
I miejsce: Wiktoria Kwiatek kl.3a gimnazjum
II miejsce: Bartosz i Michał Pyrchla kl.4c i 5c
III miejsce: Nadia Lorek kl.5b
Wyróżnienie: Julia Lipińska i Wiktoria Bielatowicz kl.6b

31 stycznia 2019 r. w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień w XIII Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych. Konkurs był organizowany przez Starostwo Powiatowe w Dębicy oraz Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy.

W kategorii: szopka rodzinna I miejsce zdobyli Bartosz i Michał Pyrchla kl4c i 5c, a wyróżnienie Wiktoria Kwiatek kl.3a gimnazjum.


Z okazji ferii zimowych,
życzymy bezpiecznego
i
 radosnego wypoczynku.
Niech ten wspaniały czas umożliwi Wam
pełne korzystanie z uroków zimy,
dostarczy niezapomnianych wrażeń
 i wielu ciekawych przeżyć...
Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne
Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy
Poradnik Bezpiecznego Wypoczynku

„Z KOPYTA KULIG RWIE…”

Styczeń w tym roku rozpieszcza nas piękna pogodą. Opady śniegu i mroźne dni, sprawiają że chcemy spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. W słoneczny, ale dość mroźny dzień - 22 stycznia 2019 r. – uczniowie klasy I b i kółka teatralnego, wraz z nauczycielami wyruszyli na kulig do Siedliska Janczar w Pstrągowej. Na miejscu czekały już na nas konne zaprzęgi. W trakcie przejażdżki obserwowaliśmy bogactwo świata roślin i zwierząt w zimowej szacie oraz zachwycaliśmy się pięknym krajobrazem. Po powrocie z kuligu czekała na nas gorąca herbata oraz kiełbaska i chlebek które sami upiekliśmy na ognisku. Następnie udaliśmy się na świetlice gdzie mogliśmy pograć w bilard, piłkarzyki i ping-ponga. Kulig okazał się bardzo atrakcyjną formą rekreacji i nietypową lekcją przyrody. Beztroska zabawa i odrobina emocji podczas jazdy krętymi drogami, pozostawiły wiele ciekawych wrażeń.

Organizacja i foto: Ewa Kamińska, Justyna Moskal


27. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Już po raz 27 zagrała w całej Polsce Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jak co roku młodzież z naszej szkoły brała udział w akcji na rzecz małych dzieci. W dniach 9-10 stycznia wolontariusze pod opieką nauczycieli, przeprowadzili zbiórkę w naszej szkole. Udało się zebrać kwotę 1357 zł, która w całości została przekazana do Sztabu „Kwiatek”. Natomiast 13 stycznia, od samego rana wolontariusze kwestowali na ulicach miasta zbierając pieniądze do puszek na sprzęt rehabilitacyjny dla najmłodszych. Dziękujemy wszystkim którzy włączyli się w tę akcję.

Organizatorzy: Justyna Moskal, Mariola Puchała, Anita Buszek
Opiekunowie: Justyna Moskal, Mariola Puchała, Anita Buszek, Barbara Garbacz- Wiktorska, Barbara Kędzior, Sylwia Sikora
Foto: Anita Buszek, Mariola Puchała, Barbara Garbacz- Wiktorska


AGATA WYRÓŻNIONA

Agata Borowiec, która uczęszcza do oddziału „O” w naszej szkole zdobyła wyróżnienie w IX Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, który został zorganizowany prze Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Informacja: p. Sylwia Czerniak

Foto: p. Halina Borowiec, p. Sylwia Czerniak

PROJEKT „ZDROWIE”

Dnia 15 stycznie 2019 r. uczniowie klas IV naszej szkoły spotkali się z panią dietetyk, pracownikiem Polskiego Centrum Dietetycznego. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Zdrowie”. Zebrani wysłuchali interesującej pogadanki na temat zasad zdrowego odżywania się. Zdobyli wiedzę o zdrowym stylu życia i poznali sposoby komponowania własnych posiłków. Dowiedzieli się, co powinni ograniczać w swojej diecie, a co powinni spożywać i w jakich ilościach. Uświadomiono im również jak ważna jest dla zdrowia aktywności fizyczna. Na zakończenie spotkania uczniowie mogli zadawać pytania związane z właściwym doborem produktów do własnych posiłków, zaś podsumowaniem całej prelekcji był quiz na temat zdrowego żywienia. Zwycięzcy zostali obdarowani prezentami.


ZEBRANIA Z RODZICAMI

Klasy: IV c, VI , VII i VIII szkoły podstawowej

Klasy III gimnazjum

Szkoła Mistrzostwa Sportowego

  Oddział "0"

Klasy: I - V oraz VI b szkoły podstawowej

23 stycznia 2019 r. (środa) o godz. 1700

Klasy 6, 7 i 8 Szkoły Podstawowej Nr 5

Klasa

Wychowawca

Sala

4c

p. Monika Królikowska

41

6a

p. Marzena Traciak

S23

6c

p. Bożena Frankiewicz

43

6d

p. Monika Marek

42

7a

p. Elżbieta Baryłecka

47

7b

p. Anna Doniec

36

7c

p. Beata Rut

48

7d

p. Dorota Myszczuk

54

8a

p. Renata Soprych

60

8b

p. Joanna Sobczyk

50

8c

p. Barbara Kubalica

46

8d

p. Dorota Grinke

49

8e

p. Wiesława Klisiewicz

32

Klasy gimnazjalne

3a

p. Jolanta Słowińska - Zygmunt

29

3b

p. Jolanta Siarkowska

56

3c

p. Anna Kołodziej

55

3d

p. Danuta Czernecka

35

3e

p. Dorota Błaszczyk

14

Szkoła Mistrzostwa Sportowego

4

p. Krzysztof Jużecki

19

5

p. Elżbieta Tabas

62

6

p. Violetta Łoch

13

7

p. Beata Bochnowska

12

24 stycznia 2019 r. (czwartek) o godz. 1700

Klasy 0 - V  Szkoły Podstawowej Nr 5

Klasa

Wychowawca

Sala

0

p. Sylwia Czerniak

2

1a

p. Marzena Bąk

1

1b

p. Ewa Kamińska

3

1c

p. Lucyna Kantor

11

1d

p. Małgorzata Ciszek

4

1e

p. Anna Pancerz

10

1f

p. Martyna Świętoń - Niziołek

8

2a

p. Mariola Świątek - Markowska

7

2b

p. Joanna Sieradzka

14

2c

p. Lucyna Krysiak

9

2d

p. Renata Pietrzyk

S37

3a

p. Jolanta Kiełb

6

3b

p. Urszula Chciuk

S38

3c

p. Wioletta Słyś

46

4a

p. Maciej Zaborowski

53

4b

p. Ewa Bokota

49

4d

p. Agata Szarek

62

4e

p. Michał Wiktor

41

4f

p. Joanna Garbulińska

30

4g

p. Bogumiła Bartnik

47

5a

p. Małgorzata Kloc

58

5b

p. Beata Braun

48

5c

p. Monika Ciołkosz

38

5e

p. Violetta Łoch

13

6b p. Jolanta Siarkowska 56


NADIA BEZKONKURENCYJNA

13 grudnia 2018 roku w Domu Kultury „Kosmos” odbył się VI Przegląd Talentów Artystycznych dla uczniów szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych pod patronatem Burmistrza Miasta Dębicy.
Organizatorem przeglądu był wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Dębicy oraz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Dębicy.
Nadia Śliwa uczennica kl. 8c przepięknie zaprezentowała się w tańcu, zajmując I miejsce w kategorii klas starszych. Widzowie nagrodzili Nadię gromkimi brawami. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych!

III MIEJSCE MARYSI CHĘCIEK W POLSKO - SŁOWACKIM KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM

W dniu 20 listopada 2018 r. w Domu Polsko - Słowackim w Gorlicach odbyło się posiedzenie komisji VIII Polsko - Słowackiego Konkursu Fotograficznego „Mój Beskid Niski” w składzie: 

 • Zbigniew Podsiadło – artysta fotografik - przewodniczący komisji
 • Kamil Bańkowski – artysta fotografik
 • Marcel Tribus – dyrektor Centrum Kultury i Turystyki, Domu Polsko-Słowackiego w Bardejovie
 • Jerzy Knot – zastępca kierownika Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gorlicach
 • Krzysztof Szadkowski – kierownik Domu Polsko-Słowackiego w Gorlicach.

Komisja po wnikliwym zapoznaniu się z pracami postanowiła przyznać w kategorii: „Przyroda i architektura” do lat 12 tylko 2 miejsca i 2 wyróżnienia. 

III miejsce otrzymała nasza uczennica Marysia Chęciek z klasy 6b, za zestaw fotografii: „Kapliczka” i „Anioł”.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 4 grudnia 2018 roku. Tradycyjnie, po części oficjalnej, wszyscy zostali obdarowani mikołajkowymi upominkami prosto ze Słowacji przez dyrektora CKiT Domu Polsko - Słowackiego w Bardejovie i zaproszeni na wystawę pokonkursową.
Opiekunem artystycznym była pani Anna Pyrchla.
         

KONKURS PLASTYCZNY

Uczennica kl.3d Zofia Ostrowska zdobyła II miejsce w Wojewódzkim Konkursie „Jesienią góry są najszczersze”. Podsumowanie konkursu odbyło się 17 listopada 2018 r. na Politechnice Rzeszowskiej.
Konkurs zorganizowany był pod patronatem: Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa i Rektora Politechniki Rzeszowskiej.

Opiekun: p. Anna Pyrchla


OGÓLNOPOLSKI KONKURS SYNAPSIK

W październiku odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Synapsik MEN dla klas trzecich.
Laureatami tego konkursu - zajmując 2 miejsce w kraju zostali: Gabriela Labak (97,5%) i Michał Książek (97,5%).
Oboje są uczniami klasy 3a.

Wychowawca: p. Jolanta Kiełb


Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia
będą niezapomnianym czasem
 
spędzonym bez
 pośpiechu, trosk i zmartwień.
Życzymy, aby minęły w spokoju, radości wśród
 rodziny, przyjaciół oraz bliskich osób.
Wraz z nadchodzącym Nowym Rokiem 2019
życzymy dużo zdrowia i szczęścia,
oby był to czas pokoju,
realizacji osobistych zamierzeń
oraz
 spełnienia najpiękniejszych marzeń...
ŚWIĄTECZNIE I PATRIOTYCZNIE

Dnia 21.12. 2018 r. w roku upamiętniającym 100 – lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości, dzieci Szkoły Podstawowej wraz z nauczycielami przygotowały Jasełka Patriotyczne, oddając w ten sposób hołd Nowonarodzonemu Zbawicielowi i wyrażając wdzięczność za wolność naszej Ojczyzny.

Do szopki przybyli: Królowa Jadwiga ze swoimi damami, Jan III Sobieski, Husaria, Tatrzańscy Górale i polska rodzina. Polska nasza ziemia ojczysta, rozerwana przez zaborców odzyskała nadzieję przyniesioną przez posłańców z nieba. Przedstawienie ubogaciły nieznane kanony oraz tańce, szczególnie taniec z flagami poruszył serca zebranych gości, którzy z radością dołączyli do wyrażania wdzięczności.

Wystąpili: p. Justyna Moskal, p. Krzysztof Jużecki oraz dzieci z klas 0 – 8 SP  i kl. 3 gimnazjum

Scenariusz, stroje, choreografia: s. Małgorzata Łacna, p. Anna Szczepańska, p. Monika Kraszkiewicz
Oprawa muzyczna: p. Monika Kraszkiewicz
Sprzęt techniczny: p. Janusz Kaczówka
Zdjęcia: p. Joanna Sobczyk

Następnie odbyły się wigilie w klasach i spotkanie opłatkowe nauczycieli i pracowników szkoły. W atmosferze niegasnącej radości i życzliwości wszyscy życzyli sobie zdrowia, spokoju, miłych chwil spędzonych w gronie najbliższych. Na wigilijnych stołach nie zabrakło tradycyjnych potraw takich jak: pierogi, barszcz z uszkami, kapusta z grochem, ryba. Miła, rodzinna atmosfera udzieliła się wszystkim i niech trwa! Tego życzymy wszystkim na święta i na cały kolejny rok.


I TY MASZ TALENT

Dnia 13 grudnia 2018 roku, w Pustkowie Osiedlu, odbył się V Wojewódzki Festiwal dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną „I TY MASZ TALENT”. Uczniowie z naszej szkoły zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i taneczne w utworze „Miłość w Zakopanem”.

Naszą szkołę reprezentowali: Szymon Gil, Hubert Ryba, Michał Kubek i Jakub Dobek.
Występ zrobił duże wrażenie na publiczności i nasi uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Festiwal zorganizował Zespół Szkół Specjalnych w Dębicy przy współudziale Starostwa Powiatowego w Dębicy i Centrum Kultury i Bibliotek gminy Dębica.
Do występu uczniów przygotowały: p. Mariola Puchała, p. Anna Wójcik, p. Gabriela Cyboran


NASZA ABSOLWENTKA MISTRZYNIĄ ŚWIATA

5 grudnia w ramach obchodzonego Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, gościliśmy w murach naszej szkoły, absolwentkę gimnazjum a zarazem podwójną Mistrzynię Świata Barbarę Moskal. Basia jest osobą niesłyszącą, nosi aparat słuchowy, całkowicie nie widzi na lewe oko a na prawe ma dużą krótkowzroczność, ale to nie przeszkadza jej w uprawianiu sportu który kocha i z którego czerpie ogrom satysfakcji. W tym roku Basia udowodniła, że pomimo trudności można odnosić sukcesy. Reprezentantka Kadry Polski, zawodniczka Przemyskiego Klubu Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących „Podkarpacie”, Barbara Moskal wraz z asystentem: Katarzyną Moskal, nie miała sobie równych!
Wywalczyła dwa złote medale, zdobywając tytuł Mistrzyni Świata zarówno w postawie leżąc jak i stojąc. To nie pierwszy sukces młodej zawodniczki Przemyskiego Klubu Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących „Podkarpacie”.
Podczas spotkania usłyszeliśmy jak zaczynała się przygoda Basi ze strzelaniem, mięliśmy też okazję spróbować swoich sił w tej dyscyplinie sportu.
Dziękujemy Basi oraz jej mamie za wspaniałe spotkanie i życzymy dalszych sukcesów.

 

Organizatorzy: Zespół ds. integracji


„Krok po kroku, najpiękniejsze w całym roku, idą święta, idą święta…”

Tegoroczne WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE już po raz trzeci zgromadziły całe rodziny uczniów z niepełnosprawnością oraz zespół nauczycieli klas integracyjnych. Dzieci i dorośli - każdy na miarę swoich talentów i chęci - kleił, wycinał, zawijał, szył, malował, a w efekcie powstały wyjątkowe, oryginalne i niepowtarzalne ozdoby i dekoracje bożonarodzeniowe. Jak się okazuje wystarczy zapał, by wykonać rękodzieło artystyczne. Ozdoby natychmiast znalazły nabywców wśród nauczycieli. Dochód zostanie przeznaczony na dofinansowanie do wyjazdów dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Natomiast w głównym holu szkoły „przysiadły” ciche anioły (org. A. Pyrchla) - również te ozdoby trafią w najbliższym czasie, do tych, którzy potrzebują w domu anioła.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w to szkolne wydarzenie.

Organizacja: Zespół ds. integracji
Informacje: p. Bernadetta Orłowska

Foto: p. Iwona Zima


SPARTAKIADA MIKOŁAJKOWA

12 grudnia 2018 roku, w ramach obchodów Dnia Integracji, w naszej szkole odbyła się SPARTAKIADA MIKOŁAJKOWA. Uczestnikami zawodów sportowych byli uczniowie starszych klas (6, 8) Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 oraz goście ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Dębicy. Brali oni udział w wielu konkurencjach sprawnościowych, m.in.: „Wyścig kangurów”, „Święta”, „Sadzenie ziemniaków” itp., przy których pokazali waleczność oraz ducha prawdziwego sportowca. Udowodnili również, że mimo ograniczeń można uprawiać sport i świetnie się przy tym bawić, osiągając satysfakcję i sukces. Uczniów naszej szkoły do zawodów przygotowały: p. Gabriela Cyboran i p. Anna Szczepańska.

Po dekoracji, podczas której sportowcy otrzymali pamiątkowe medale i nagrody, młodzi artyści z naszej szkoły zaprezentowali swój talent wystawiając dla gości przedstawienie pt.: „Kopciuszek”, przygotowane przez uczniów i nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5.
Wszystkim serdecznie gratulujemy, zarówno sportowcom, jak i aktorom oraz życzymy dalszych sukcesów.

Organizacja: p. Renata Baran, p. Arkadiusz Burnat, p. Marta Kraszkiewicz


MIKOŁAJE SĄ WŚRÓD NAS...

W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła, przyłączyła się do Mikołajkowej akcji mającej na celu wsparcie rzeczowe Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci.

Dzięki hojności i dobremu sercu dzieci i ich rodziców, udało się zebrać artykuły higieniczne, kosmetyki, ciastka, mleko, wodę itp. rzeczy o łącznej kwocie 4000 zł.
Jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim „Mikołajom” którzy zaangażowali się w tę szlachetną akcję, a Środowiskowemu Domu Samopomocy w Dębicy za inspirację i owocną współpracę DZIĘKUJEMY!

Organizacja: p. Renata Baran, p. Arkadiusz Burnat, p. Justyna Moskal, p. Marta Kraszkiewicz


UCZNIOWIE ZAKWALIFIKOWANI DO ETAPU WOJEWÓDZKIEGO KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH
ORGANIZOWANYCH PRZEZ PODKARPACKIEGO KURATORA OŚWIATY W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

SZKOŁA PODSTAWOWA

Konkurs z:

Zakwalifikowani uczniowie

Opiekunowie

Etap wojewódzki

Historii

Wiktoria Bednarczyk

p. Elżbieta Baryłecka

12 stycznia 2019

Antoni Kraszkiewicz

p. Ewa Bokota

Przemysław Pęcak

p. Elżbieta Baryłecka

Wiktoria Marć

Gabriela Cyganowska p. Beata Bochnowska

Języka polskiego

Wiktoria Bednarczyk

p. Dorota Pięta

18 stycznia 2019

Tatiana Bolek

Wiktoria Marć

Paweł Nykiel

Natalia Wnuk

p. Renata Soprych

Matematyki

Wiktoria Marć

p. Joanna Sobczyk

25 stycznia 2019

Geografii

Wiktoria Marć

p. Marzena Traciak

2 marca 2019

Wiktoria Bednarczyk

Biologii

Gabriela Czachor

p. Wiesława Klisiewicz

9 marca 2019

Zuzanna Gosek

GIMNAZJUM

Konkurs:

Zakwalifikowani uczniowie

Opiekunowie

Etap wojewódzki

Języka niemieckiego

Aleksandra Śliwa

p. Joanna Garbulińska

12 stycznia 2019

Polonistyczny

Wiktoria Kwiatek

p. Renata Soprych

18 stycznia 2019

Katarzyna Rojek

Magdalena Płoszczyca

Aleksandra Śliwa

Języka angielskiego

Wiktoria Kwiatek

p. Dorota Błaszczyk

19 stycznia 2019

Matematyczny

Aleksander Buszek

p. Danuta Czernecka

26 stycznia 2019

Historyczny

Zuzanna Barnaś

p. Beata Bochnowska

31 stycznia 2019

Chemiczny

Magdalena Płoszczyca

p. Jolanta Cholewa

1 lutego 2019

Biologiczny Katarzyna Rojek p. Elżbieta Tabas 2 lutego 2019

NAUCZYCIELE I RODZICE ZNÓW ZAGRALI RAZEM

1 grudnia 2018 r. odbył się XIX Mikołajkowy Turniej Nauczycieli  w Piłce Siatkowej o Puchar Starosty Powiatu Dębickiego. Naszą szkołę reprezentowała 8-osobowa drużyna nauczycieli i rodziców.

W tym roku w rozgrywkach wzięło udział 7 drużyn – reprezentacje: Publicznej Szkoły Podstawowej nr 10, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9, Publicznej Szkoły Podstawowej nr  5, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12, Zespołu Szkół nr 2, Centrum Kształcenia Praktycznego, Zespołu Szkół Zawodowych nr 1. Tytuł mistrza obronili zawodnicy z SP 10. Dla naszej drużyny ten rok okazał się mniej szczęśliwy. Reprezentacja w składzie: Monika Więch, Dominik Patla, Piotr Moskal, Jacek Szelest, Marcin Gajda, Paweł Maduzia, Krzysztof Jużecki i Gabriel Czapla zajęła 6 miejsce.

Informacja i foto: p. Barbara Kmiecik-Niedziela


ANDRZEJKI 2018

Samorząd Uczniowski wraz z wychowawcami zorganizował dla uczniów naszej szkoły zabawę andrzejkową, która odbyła się 27 listopada dla klas siódmych, ósmych i trzecich gimnazjalnych oraz 28 listopada dla klas czwartych, piątych i szóstych. Uczniowie świetnie się bawili przy muzyce, o którą zadbali opiekunowie SU. W salach wychowawcy wraz z rodzicami przygotowali poczęstunek. Były też wróżby andrzejkowe. Wesoła andrzejkowa atmosfera udzieliła się wszystkim uczniom i nauczycielom.

Opiekunowie SU


VIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY  POD  KOLOROWYM  PARASOLEM  JESIENI

Julia Wójcik z kl. VE zdobyła wyróżnienie

Na konkurs wpłynęło 4575 prac plastycznych z 533 placówek z całej Polski.

Serdecznie gratulujemy Julii wyróżnienia w grupie wiekowej 11 - 13 lat.

Opiekun: p. Grażyna Jałowiec


KONKURS WIEDZY O AIDS

Z okazji Światowego Dnia Walki z Aids obchodzonego 1 grudnia odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o AIDS/STD.

Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce: Liliana Dziadosz kl. 3B
II miejsce: Aleksandra Kliś kl. 3D, Natalia Gomułka kl. 8E

Organizacja: p. Wiesława Klisiewicz


OGÓLNOPOLSKI  KONKURS  PLASTYCZNY – BARWY  LASU

Celem konkursu było ukazanie niezwykłości polskich lasów oczami dziecka. Nadesłano 1358 prac z 201 placówek z całego kraju.

II miejsce: Maria Chęciek kl. VI B
Wyróżnienie: Martyna Krzyżanowska kl. VC

Opiekun: p. Grażyna Jałowiec


MOJA MAŁA OJCZYZNA

Mała ojczyzna to szczególne miejsce, z którym wiążą się najważniejsze przygody i najpiękniejsze wspomnienia. Tworzą ją nie tylko miejsca, ale i ludzie ze swoją historią, kulturą, tradycjami . Miejsca bliskie sercu człowieka budzą do pewnego rodzaju przemyśleń, są także pewnym sposobem na oderwanie się od rzeczywistości lub codzienności, sprzyjają poszukiwaniu szczęścia, nowych znajomości i przyjaźni.

Uczniowie oddziału zerowego i klas I-III wzięli udział w szkolnej wystawie pt.: „Moja mała Ojczyzna”. Dzieci poprzez ekspresję plastyczną ukazały najbliższą okolicę oraz regiony, w których mieszkają i uczą się. Wymagało to od najmłodszych zastanowienia, które miejsca są dla Nich najbardziej bliskie i ważne.
Wszystkim, którzy wzięli udział w wystawie serdecznie dziękujemy. Poniżej zamieszczamy listę osób, które zaangażowały się w to przedsięwzięcie.
Praca zbiorowa oddziału zerowego.
Antoni Mytkoś, Adrianna Lic, Filip Wantuch- 1a
Szymon Nikiel- 1b
Aleksandra Kostka, Julia Bratuś, Beata Wolska, Nadia Longosz, Wiktor Blach, Lena Wyszyńska, Antoni Macher, Łucja Burza, Julia Piękoś, Kamila Bielatowicz, Franciszek Wójcik - 1d
Bartosz Smajdor, Jan Babicz, Przemysław Karaba, Grzegorz Chorąży- 1f
Laura Urjasz, Zuzanna Lesiak, Oliwia Lesiak- 2b
Jakub Baum, Alan Mazur- 2a
Praca zbiorowa -3b

Informacja i zdjęcia: p. Sylwia Czerniak , p. Martyna Świętoń-Niziołek


WYCIECZKA DO MUZEUM W TARNOWIE

Na kilka dni przed 100. rocznicą Odzyskania Niepodległości uczniowie klasy 3b i 1f wzięli udział w zajęciach edukacyjnych o tematyce historycznej w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Zwiedzili tarnowski Ratusz, a w nim zbrojownię, salę portretową oraz galerię porcelany i naczyń ze srebra. Zajęcia warsztatowe obejmowały opowieści o rycerzach oraz barwnej kulturze doby sarmatyzmu. Dzieci podziwiały „białe złoto” - zbiory pięknej i szlachetnej porcelany zgromadzonej w tarnowskim muzeum. Z zaciekawieniem wysłuchały opowieści o wędrówce porcelany z dalekich Chin do Europy. Obejrzały również bogate zbiory zbrojowni i wieżę ratuszową oraz zwiedziły tarnowską starówkę. 

Informacja: p. Urszula Chciuk
Zdjęcia: p. Urszula Chciuk, p. Martyna Świętoń-Niziołek


ZAJĘCIA OTWARTE Z OKAZJI 100 - LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to wydarzenie wyjątkowe.

Uczniowie klasy 3c z tej okazji postanowili urządzić urodziny niepodległej Polski.
W dniu 22 listopada 2018 roku zaprosili na nie wspaniałych gości – rodziców oraz dyrekcję naszej szkoły.
W związku z tym uczniowie postanowili poznać dostojną Jubilatkę, jej historię, czasy świetności, rozwoju, okres pełen łez i tęsknoty za wolnością oraz okoliczności jej odzyskania. Jak na każdym przyjęciu urodzinowym nie zabrakło pięknych kart z życzeniami. W nich uczniowie wyrazili czego pragną dla Polski na następne lata. Dopełnieniem uroczystości był wiersz pt. „Kocham Cię Polsko” w wykonaniu Lenki Niedbały i Mateusza Frankiewicza oraz piękna piosenka „Co to jest niepodległość” w wykonaniu całej klasy. Jak na urodziny przystało nie zabrakło zabaw związanych z symbolami narodowymi. Goście mogli skosztować biało – czerwonych przekąsek specjalnie przygotowanych na tę okazję. Pod koniec zajęć przedstawiciele klasy wypuścili w powietrze symboliczne baloniki –biały i czerwony, jako wyraz miłości i szacunku do naszej Ojczyzny. Kulminacyjnym punktem urodzinowej lekcji był „Quiz patriotyczny” – uczniowie kontra rodzice, który pokazał jak wspaniałą wiedzę o Polsce posiadają mali i dorośli Polacy. Brawo!
A gdyby ktoś miał wątpliwość, co to jest niepodległość, odsyłamy do słów piosenki:

Co to jest niepodległość,
Teraz wiem już na pewno.
Każde dziecko dziś woła
To polski dom, polska szkoła.

Wszystkim, którzy przybyli na nasze zajęcia serdecznie dziękujemy!

Uczniowie klasy 3c z wychowawcą

Informacje: wych. kl.3c p. Wioletta Slyś


III SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

 

9 listopada 2018 r. odbyło się rozstrzygnięcie III Szkolnego Konkursu Plastycznego dla uczniów z orzeczeniem. Tematyka tegorocznego konkursu „POLSKA - MOJA OJCZYZNA” nawiązywała do 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Do konkursu zostało zgłoszonych 29 prac plastycznych. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody, które uroczyście wręczyła Pani dyrektor Renata Baran.

Koordynator konkursu: p. Iwona Zima


Rodzinny Piknik Naukowy „POTĘGA UMYSŁU – RADOŚĆ I ZABAWA”
Szczegółowe informacje o pikniku

ZWYCIĘSTWO GIMNAZJALISTÓW W KONKURSIE „NABÓJ+”

20 listopada w II Liceum Ogólnokształcącym im. Ks. Jana Twardowskiego odbył się konkurs „Nabój+”, wzorowany na międzynarodowym konkursie matematycznym dla uczniów liceum. Organizatorem była grupa „Nieobliczalni” realizująca projekt „Poskromić Matematykę” dofinansowany przez Fundację mBanku pod patronatem Stowarzyszenia „Uwierz w siebie”. Pula nagród to aż 3500 złotych, które w całości są przekazywane do rąk uczniów.
Na potrzeby tego konkursu w naszej szkole spontanicznie utworzone zostały dwie drużyny składające się z uczniów:

klas trzecich gimnazjum:
1. Aleksander Buszek 3a

2. Dominik Cudak 3e
3. Maciej Mitek 3c
4. Katarzyna Rojek 3a
5. Dawid Rusin 3c
klas ósmych:
1. Wiktoria Marć 7a

2. Anna Buszek 8c

3. Daria Berka 8e
4. Jakub Baran 8e
5. Alicja Matłok 8c

W konkursie, którego celem było poszerzanie wiedzy, horyzontów matematycznych i logicznego myślenia, wzięło udział kilkadziesiąt osób ze szkół powiatu dębickiego. Podczas zmagań ważna była nie tylko wiedza matematyczna, ale także umiejętność pracy w grupie.

Najlepiej rozwiązywała zadania i współpracowała ze sobą nasza grupa gimnazjalna i zajęła I miejsce!

Zwycięstwo w tych zawodach to nie tylko ogromna osobista satysfakcja uczniów, ale także wymierna korzyść w postaci karty podarunkowej o wartości 400 zł dla każdego członka zespołu. Warto umieć matematykę!

Opiekunowie uczniów: p. Danuta Czernecka, p. Anna Kołodziej, p. Danuta Skiba, p. Joanna Sobczyk, p. Barbara Kubalica


SUKCESY UCZNIÓW W KARATE

W dniu 17. 11. 2018 r. odbył się Młodzieżowy Turniej Karate w Gromniku w konkurencji Kata. Bardzo dobrze zaprezentował się Klub Karate Shinkyokushin BUSHI z Dębicy zdobywając 7 złotych medali, 2 srebrne i 2 brązowe:

1.     Natalia Więch               1 miejsce,

2.     Jan Wolski                   1m.

3.     Damian Prus                1m.      S.P nr 5 w Dębicy

4.     Oliwia Zioło                  1m.

5.     Łukasz Nykiel              1m.

6.     Weronika Tymczyna     1m.

7.     Aleksander Żurek         1m. S.P. nr 5 w Dębicy

8.     Paulina Mikrut              2m.

9.     Piotr Tymczyna            2m.

10.  Wiktor Nędza               3m. S.P. nr 5 w Dębicy

11.  Eryk Kwolek                 3m.

Natomiast 18. 11. 2018 r. w Łańcucie miał miejsce Finał Podkarpackiej Ligi Karate Shinkyokushin Dzieci i Młodzieży 2018 gdzie KKS BUSHI z Dębicy zaprezentował się znakomicie zajmując miejsca:

1.     Natalia Więch               1m. Kata, 1m. Kumite oraz za całą ligę 2018 1m. Kata i 1m. w Kumite

2.     JanWolski                    1m. Kata, 1m. Kumite oraz za całą ligę 2018 1m. Kata i 1. Kumite

3.     Oskar Wójtowicz          1m. Kata, 1m. Kumite oraz za całą ligę 2018 1m. Kata i 1m. Kumite

4.     Damian Prus                2m. Kata, 1m. Kumite oraz za całą ligę 2018 2m. Kata, 1m. Kumite S.P. nr 5 w Dębicy

5.     Paulina Mikrut              1m. Kumite oraz za całą ligę 2018 1m. Kumite

6.     Oliwia Zioło                   2m. Kumite

7.     Martyna Sidor               3m. Kumite

8.     Weronika Tymczyna      3m. Kata

Instruktorzy BUSHI DĘBICA występowali w roli sędziów: sensei Mariusz Madeja 3 dan, sensei Andrzej Socha 1 dan oraz Patryk Sasak 2 kyu

Informacja: p. Mariusz Madeja

Wielkie Gratulacje dla Wszystkich zawodników OSU!

KAŻDY MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE!

W ramach zajęć świetlicowych 16 listopada naszą szkołę odwiedzili druhowie z OSP w Nagawczynie. Przeprowadzili warsztaty dla dzieci, podczas których przedstawili podstawowe zasady bezpieczeństwa, przypomnieli jak wezwać służby ratownicze w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu oraz poprowadzili zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, w które zaangażowało się bardzo dużo uczniów. Każdy mógł spróbować swoich sił na specjalnie przygotowanych fantomach i wykazać się wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy.


TRUCIZNY Z DOMOWEGO KOMINA

31 października 2018 roku w Zespole Szkół im. Marii Curie- Skłodowskiej w Pustkowie – Osiedlu ogłoszono wyniki konkursu „Trucizny z domowego komina”. Podczas podsumowania wysłuchaliśmy prelekcji na temat poziomu zanieczyszczenia powietrza w Dębicy. Spośród uczestniczek: Katarzyna Jezioro, Liliana Dziadosz, Wiktoria Pilch, Zuzanna Pluta, Aleksandra Kliś, I miejsce w kategorii: prezentacja multimedialna zajęła Katarzyna Jezioro z klasy 3D.
Uczennice do konkursu przygotowała p. Wiesława Klisiewicz.

Serdecznie gratulujemy!


ZEBRANIA Z RODZICAMI

Klasy VI , VII i VIII szkoły podstawowej

Klasy III gimnazjum

Szkoła Mistrzostwa Sportowego

  Oddział "0"

Klasy I - V szkoły podstawowej

21 listopada 2018 r. (środa) o godz. 1700

Klasy 6, 7 i 8 Szkoły Podstawowej Nr 5

Klasa

Wychowawca

Sala

6a

p. Marzena Traciak

S23

6b

p. Katarzyna Ocytko

58

6c

p. Bożena Frankiewicz

43

6d

p. Monika Marek

42

7a

p. Elżbieta Baryłecka

47

7b

p. Anna Doniec

36

7c

p. Beata Rut

48

7d

p. Dorota Myszczuk

54

8a

p. Renata Soprych

60

8b

p. Joanna Sobczyk

50

8c

p. Barbara Kubalica

46

8d

p. Dorota Grinke

49

8e

p. Wiesława Klisiewicz

32

Klasy gimnazjalne

3a

p. Jolanta Słowińska - Zygmunt

29

3b

p. Jolanta Siarkowska

56

3c

p. Anna Kołodziej

55

3d

p. Danuta Czernecka

35

3e

p. Dorota Błaszczyk

14

Szkoła Mistrzostwa Sportowego

4

p. Krzysztof Jużecki

19

5

p. Elżbieta Tabas

62

6

p. Violetta Łoch

13

7

p. Beata Bochnowska

12

22 listopada 2018 r. (czwartek) o godz. 1700

Klasy 0 - V  Szkoły Podstawowej Nr 5

Klasa

Wychowawca

Sala

0

p. Sylwia Czerniak

2

1a

p. Marzena Bąk

1

1b

p. Ewa Kamińska

3

1c

p. Lucyna Kantor

11

1d

p. Małgorzata Ciszek

4

1e

p. Anna Pancerz

10

1f

p. Martyna Świętoń - Niziołek

8

2a

p. Mariola Świątek - Markowska

7

2b

p. Joanna Sieradzka

14

2c

p. Lucyna Krysiak

9

2d

p. Renata Pietrzyk

S37

3a

p. Jolanta Kiełb

6

3b

p. Urszula Chciuk

S38

3c

p. Wioletta Słyś

46

4a

p. Maciej Zaborowski

53

4b

p. Ewa Bokota

49

4c

p. Monika Królikowska

12

4d

p. Agata Szarek

62

4e

p. Michał Wiktor

41

4f

p. Joanna Garbulińska

30

4g

p. Bogumiła Bartnik

47

5a

p. Małgorzata Kloc

58

5b

p. Beata Braun

48

5c

p. Monika Ciołkosz

38

5e

p. Violetta Łoch

13


DLA CIEBIE POLSKO....

9 listopada 2018 roku najmłodsi uczniowie naszej szkoły spotkali się na uroczystej akademii z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Akademia rozpoczęła się uroczystym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”.
Następnie uczniowie uczestniczyli w lekcji historii. Obejrzeli „Legendę o Białym Orle”, zobaczyli jak zmieniały się granice Polski na przestrzeni wieków oraz poznały najważniejszą postać w walce o niepodległość - marszałka Józefa Piłsudskiego. Zrozumiały, że nasi przodkowie nie zawsze żyli w wolnym kraju. Ponad 123 lata z utęsknieniem czekali na upragnioną wolność.
Na akademii nie zabrakło również wierszy patriotycznych, które wyrecytowali laureaci Szkolnego Konkursu Poezji Patriotycznej: Izabela Ziobro z kl.0, Wiktor Stachnik z kl. lb oraz Laura Stasiowska z kl. ll b. Wiersze przeplatane były polskimi tańcami w wykonaniu pierwszaków oraz piosenkami patriotycznymi, które zaśpiewała kl lld oraz pierwszoklasiści.
Zwieńczeniem uroczystości było zasadzenie na ogrodzie szkolnym, „dębu niepodległości”. W tym niecodziennym wydarzeniu uczestniczył Pan Dyrektor Wiesław Broda, Pani Dyrektor Renata Baran, przedstawiciele klas 0-lll oraz uczniowie klasy lla i llb wraz z wychowawczyniami p. Joanną Sieradzką i p. Mariolą Światek-Markowską, które były inicjatorkami tego wydarzenia.
Jesteśmy dumni z wydarzeń, które zapisały chlubne karty naszej historii.

Uroczystość poprowadzili uczniowie klasy lll b: Iga Szczerbińska, Szymon Ciesielski, Nadia Gąsior
Organizacja uroczystości i przygotowanie dekoracji: p. Ewa Kamińska, p. Justyna Moskal, p. Renata Pietrzyk, p. Małgorzata Ciszek, p. Monika Kraszkiewicz, p. Urszula Chciuk, p. Marzena Bąk
Nagłośnienie: p. Janusz Kaczówka
Informacja: p. Ewa Kamińska
Foto: p. Barbara Kmiecik-Niedziela


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE

Dnia 09. 11. 2018 r. o godzinie 1111 wszyscy uroczyście odśpiewaliśmy Hymn Polski – „Mazurka Dąbrowskiego” w salach podczas lekcji.  Klasa VIII d i chór szkolny odśpiewali tę pieśń na sali gimnastycznej podczas przygotowań do prezentacji żywej galerii sztuki oraz dialogu z historią. W takiej bowiem konwencji zaprezentowaliśmy akademię z okazji stulecia odzyskania nieodległości, na którą zaprosiliśmy grono nauczycielskie,  uczniów klas IV – VIII, klas III gimnazjum, klas Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Postanowiliśmy zachęcić publiczność do refleksji poprzez hasło przewodnie „Zadano nam niepodległość”. Podczas historiozoficznego dialogu Martyny i Konstantego ukazywały się kolejno postacie z dawnych dziejów odgrywane przez koleżanki i kolegów z VIII d oraz Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Słyszeliśmy, jak nasi bohaterowie z przeszłości walczyli o niepodległość,  jak ją pielęgnowali. Jesteśmy dumni z tak pięknej historii naszego narodu. Dziękujemy widowni za współobecność i wzruszenie malujące się na twarzach. To piękny czas, wspaniałe chwile, podczas których mogliśmy wspólnie powiedzieć: „Byliśmy, jesteśmy, będziemy, z Tobą, Ojczyzno!”

W galerii wskrzeszonych obrazów wystąpili: Józef Piłsudski – Wiktor Rogowski; Rejtan, Ordon, Poseł – Cyprian Kozioł; Król Stanisław August Poniatowski – Maksymilian Lis; Stanisław Małachowski – Wiktor Bocheński; Tadeusz Kościuszko – Bartosz Mazur; Gen. Jan Henryk Dąbrowski, Żołnierz  – Wiktor Kędzior; Powstaniec listopadowy, Józef Wybicki – Mikołaj Tarasek; Powstaniec listopadowy, Romuald Traugutt – Jakub Sroczyński; Żołnierz legionista, Powstaniec styczniowy – Michał Janiga; Żydowska dziewczyna – Tatiana Bolek; Kobieta – Weronika Wojdyła; Matka cierpiąca – Olimpia Sak; Irena Sendlerowa – Martyna Pigóra; Powstaniec listopadowy – Robert Żyła

Uroczystość muzycznie udekorowali:
Chór szkolny w osobach:
Aleksandra Wójko, Dominika Wiśniowska, Wiktoria Frankiewicz, Oliwia Fryz, Maja Kołodziej, Maja Osora, Oliwia Roś, Aleksandra Misielak oraz soliści: Marianna Skiba przy akompaniamencie Aleksandry Kliś, Amelia Bała, Zofia Gawle, Julia Wardęga, Milena Zaucha, Martyna Kosiba; Laureaci Konkursu na najpiękniejsze wykonanie Mazurka Dąbrowskiego: Amelia Bała, Urszula Mateja, Zofia Gawle, Norbert Stochel, Szymon Wolicki
Dialog i zarazem akademię poprowadzili: Martyna Kosiba i Konstantinos Golfinopous
Oprawę plastyczną zapewniły: p. Grażyna Jałowiec, p. A. Pyrchla
Nad przebiegiem uroczystości czuwali:
p. Dorota Grinke, p. Beata Bochnowska, p. Bożena Frankiewicz, p. Janusz Kaczówka
Foto: p. Barbara Kmiecik-Niedziela


„KARTKA DLA POLSKI”

Z OKAZJI 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji Kartka dla Polski.

Od serca składali Polsce życzenia, by potem  pracami udekorować szkołę, żeby nikt nie zapomniał ani o święcie, ani o pamięci i szacunku do Ojczyzny na co dzień.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom  za udział w akcji!
Organizatorzy: p. Anna Wójcik, p. Marzena Magdziarz – Grzyb

WARSZTATY NORDIC WALKING

31 października 2018 r. zostały zorganizowane w naszej szkole warsztaty Nordic Walking.

Przed wyruszeniem w trasę uczniowie wzięli udział w krótkim instruktażu metodycznego posługiwania się kijkami poprowadzonym przez p. Gabriela Czaplę.
Pierwsza trasa jesiennego marszu wynosiła 3 km, a niektórzy uczniowie pokonali dystans 7 km. Uczniowie starszych klas chętnie wzięli w nim udział i pokonali wyznaczony dystans w bardzo dobrym czasie.
Celem tego przedsięwzięcia była popularyzacja i upowszechnienie Nordic Walking oraz propagowanie aktywnego i zdrowego stylu życia.
Mamy nadzieję, że tę technikę uczniowie będą doskonalić podczas kolejnych marszów.

Organizacja:
p. Marzena Magdziarz – Grzyb, p. Anna Wójcik, p. Gabriel Czapla

PASUJĘ CIĘ NA UCZNIA....

Pierwszoklasiści naszej szkoły są już pełnoprawnymi uczniami. 23 października 2018 r. odbyła się Uroczystość Pasowania na ucznia. To był wyjątkowy dzień, w którym zgromadzili się zaproszeni goście: dyrekcja naszej szkoły, rodzice, rodzeństwo oraz wychowawcy klas pierwszych.
Zgodnie z tradycją uczniowie musieli wykazać się wiedzą dotyczącą naszej ojczyzny , znajomości zasad, które ułatwiają funkcjonowanie w szkole i grupie rówieśniczej oraz umiejętnościami artystycznymi. Wspólnie śpiewali oraz tańczyli: klasa  la i lb - Poloneza, klasa lc i lf - Krakowiaka, a klasa ld i le - Zasiali górale.
Swoją postawą udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania na sztandar szkoły.
Po ślubowaniu pan dyrektor Wiesław Broda oraz pani dyrektor Renata Baran dokonali symbolicznego pasowania dotykając ołówkiem ramion najmłodszych. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów.
Uroczystość poprowadzili uczniowie klas czwartych - Zosia Gawle i Radek Wójcik.
Serdecznie dziękujemy mamie Malwinki Sasak z lb za uszycie strojów do Poloneza.
Wszystkim pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.

Organizatorzy: p. Ewa Kamińska, p. Justyna Moskal, p. Małgorzata Ciszek, p. Marzena Bąk, p. Monika Kraszkiewicz, p. Lucyna Kantor, p. Renata Warzecha, p. Anna Pancerz, p. Martyna Świętoń-Niziołek
Sprzęt i nagłośnienie: p. Janusz Kaczówka
Informacja: p. Ewa Kamińska
Foto: p. Justyna Moskal oraz rodzice


UCZNIOWIE ZAKWALIFIKOWANI DO ETAPU REJONOWEGO KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH
ORGANIZOWANYCH PRZEZ PODKARPACKIEGO KURATORA OŚWIATY W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

SZKOŁA PODSTAWOWA

Konkurs z:

Zakwalifikowani uczniowie

Opiekunowie

Etap rejonowy

Geografii

Zuzanna Gosek

p. Marzena Traciak

8 listopada 2018

Daria Berka

Wiktoria Marć

Wiktoria Bednarczyk

Biologii

Gabriela Czachor

p. Wiesława Klisiewicz

9 listopada 2018

Zuzanna Gosek

Martyna Dudziak

Anna Kloc

Historii

Mateusz Parys

p. Artur Cierpich

10 listopada 2018

Wiktoria Bednarczyk

p. Elżbieta Baryłecka

Przemysław Pęcak

Antoni Kraszkiewicz

p. Ewa Bokota

Wiktoria Marć

p. Elżbieta Baryłecka

Gabriela Cyganowska

p. Beata Bochnowska

Języka polskiego

Tatiana Bolek

p. Dorota Pięta

16 listopada 2018

Wiktoria Marć

Wiktoria Bednarczyk

Natalia Wnuk

p. Renata Soprych

Paweł Nykiel

p. Dorota Pięta

Justyna Ryczek

p. Monika Królikowska

Maria Labak

p. Dorota Pięta

Martyna Kosiba

Fizyki

Wiktoria Marć

p. Jolanta Słowińska-Zygmunt

17 listopada 2018

Daria Berka